• BIST 107.202
 • Altın 145,263
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312
 • Adana : 28 °C
 • İzmir : 29 °C
 • Ankara : 26 °C

Adana ve Ak Parti Siyaseti 2

07.10.2013 12:26
Adana ve Ak Parti Siyaseti 2
Bende cennetin değil de cehennemin anahtarı olsaydı senin için daha hayırlı olurdu. Belki seni oradan çıkarırdım…

Dini bütün geçinen bir dostu Neyzen Tevfik’e sorar: -“Beni tanırsın. Cennetin anahtarı sende olsa beni oraya almaz mıydın?” Neyzen, karşısındakini baştan aşağı şöyle bir süzdükten sonra gülümser: -“Bende cennetin değil de cehennemin anahtarı olsaydı senin için daha hayırlı olurdu. Belki seni oradan çıkarırdım…”


Neyzenin bu ifadelerinin geçtiği dönem olan 1908 II. Meşrutiyet sonrası yıllarda İttihatçılar, Nişantaşı’ndaki alafranga apartmanlara taşınmakla meşgullerdi. Devlet imkânları servet birikiminin yegâne yoluydu. Aynı yıllarda Tevfik Fikret 1912 senesinde ‘Han-ı Yağma’yı yazıyordu. Öncesinde Defterdar Sarı Mehmet Paşa 17. yüzyıl Osmanlı toplumuna yönelik gözlemlerinde, İstanbul’un dışına çıkmamışlar için, şefaat ve rica ile sırf ulufe alma uğruna asker zümresine dâhil edildiklerini söyler.  Söz konusu dönemlerde kalemiyye de yükselme, bir Paşa’nın patronajı ile liyakatten daha fazla rol oynamaya başlar. 1856 Tanzimat’ın ilanında bu durumun düzeltilmesi üzerine söylemler gelişirken, durumun pratikte farklı olduğunu Cevdet Paşa’nın “Tezakir”inden öğreniyoruz. Tezakir’de “bu devrin ricali güzel ömür geçirdiler, hoş geçindiler ve pek çok irad ve akar edindiler. Haklarını inkâr etmeyelim. Dulab-ı Devleti güzelce idare ettiler. Muvazene-i maliyeyi dahi gözettiler. Fakat haricen şan ve i’tibar kazanmayıp, umur-u politikanın hüsn-ı tesviyesinde racil kaldılar ve dâhilen dahi beyne’n nas irtikab-u irtişa ile müttehim oldular…” diyerek arzu edilenin pek de gerçekleştirilemediğine işaret eder.  Olanda tam olarak buydu. Neticede Fransızların artık bir deyimi haline gelen” aussi riche que le pacha- Paşa gibi zengin” ifadesi ile halen kullandığımız “sanırsın Paşa çocuğu” ifadesi, o günlerden kalma miras ifadeler.

Memuriyetten elde edilen bu tür kazançlar Osmanlı’da Müslüman ahalinin memuriyeti tercihinde rol oynamış mıdır bilinmez. Fakat sonraki yıllarda zenginliğin kaynaklarının başka alanlara kaymasından mütevellit, A. Mithat Efendi yazılarıyla, ahalinin memuriyete medyunluğunu değiştirmeye çalışır. Rum bakkalın akılcı yatırımlarla bir kuşak içinde nasıl zenginleştiğinden bahisle, Müslüman ahalinin memurluğu hedefleyip nasıl da fakir kaldığını, Müslümanları ticarete, rasyonaliteye teşvik eder. Fakat Ahmet Mithad Efendi’nin  bu arzusu da gerçekleşmedi. Siyaset ve devlet sonraki yıllarda da zengin(liğ)in mayasında önemli rol oynamaya devam etti. Öyle ki ‘hürriyet, müsavat, adalet’ sloganlarıyla iktidarı ele geçiren İttihat ve Terakki Parti geleneğinde baskın unsur sermaye oldu. Bugünkü siyasetin arkaik kısmında bu ittihatçı günlerin sermaye -siyaset mudarabasını ("commenda" - Osmanlı’da sıkça uygulanmış ortakçılık türüdür.  Sermayenin yatırma dönüşmesi de denilebilir) görürüz.  Bu yönüyle AK Parti Yerel siyaset figürlerinde bugün karşılaştığımız zihinsel bunalım siyasetinin kökleri tarihsel dinamiklerde aranmalıdır. Değişen sadece aktörel isimlerden öte bir şey değil. Hali hazırda sermayesini politikadan kazanmış zatı muhteremlerin iktidara yanaşık durumlarını vatan millet edebiyatı ile açıklamak kelimenin hafif olanıyla aymazlık değilse safdilliktir. İşin ilginci kurbanlar bu işe o kadar alıştılar ki ideallerini yitirmelerini bir kenara bırakın, Reel ekonomi politiğin tek seçeneğinin zihinsel tabanında Sermayeden başka bir seçeneği de görememe gibi Aytmatov’un mankurtlarını oynuyorlar.  Kurtuluş reçetesini bu neo-liberal yaklaşımlarda arayan mankurtlar, “muhafazakâr” siyasetten/ muhafazakâr siyasetçilerden/ liberal yaklaşımlara evirmeyi çıkar yol görüyorlar. Olağan, doğru, tek geçerli akçe “festekim kema ümirte (emr olunduğun gibi dosdoğru ol)” çizgisi ve emri, sanırsın paganistlere söylenmiş gibi zevat üzerine alınmıyor. Boz merkebi cilala parlat sat AK Parti Genel Merkezine Adananın ricallerin ricali siyasetçisi diye. Al adaylığı kap bir köşe. Köşe kapmaca yarışı nede olsa(!) Ehliyet, liyakat, hak kavramları yerle yeksan. Adayların eğitim durumu,  birikimi, teşkilatçı yapısı, toplumsal kabul görmüşlüğü, çok kültürlü ve çok dilli Adana mozaiğinde de AK Parti kriterinin başat karakterini oluştururken,  sermaye, lobi kahredici sağ siyasetin hastalıkları ortalıkta şapır şapır dökülüyor.

Eski Türkiye’nin siyasal alışkanlıklarının bittiği bu süreci düzgün okumak aklını kiraya vermemekle mümkün.  Haz ve tüketim kültürünün tavan yaptığı bir yerel siyasal yapıyı ifade etmek, bunu anlaşılır dile sokmak ebetteki güç bir iş. Havada bulup tavada pişirmeye alışmış artistik patinajcı yapının kuşatma siyasetini edep dairesinde, hassasiyetleri ve siyasal ilkeleri koruyarak ifade etmek takdir edersiniz ki güç iş. Mezkûr durumun ortaya çıkmasında kültürel ve ekonomik sermayenin dağıtımında siyasetin rolünün aktif olması, medyatik kültürel duruş ve sermayesini maalesef siyaset üzerinden oluşturmuştur. Yazarçizer, gazeteciliği çok su götürür medya maydanozları için hasat zamanı gelmiş görünüyor.  On yıldır Üretime, inovasyona bireysel katkı ve üretkenliğe Genel merkez siyasetine ters orantılı AK Parti yerel figürleri,  çoğunlukla çürümeye ve çürütmeye doğru orantılı seyir izledi. Sonuçta Politikanın parası pul, karısı dul kendisi kul olma yapısına uzak durmak Adanın geleceğine yön verecek bir sürece girildi. Bu böyle biline.(devam edecek)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Devlet Bahçeli ifadeye çağrıldı13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:03
 • Mustafa Sarıgül hastaneye kaldırıldı06 Temmuz 2016 Çarşamba 12:19
 • Uyuşturucu operasyonu HDP'yi rahatsız etti02 Temmuz 2016 Cumartesi 21:19
 • 'Türkiye nereye gidiyor' tedirginliği!28 Haziran 2016 Salı 14:00
 • Başbakan'dan Rusya açıklaması: Gerekirse tazminat vereceğiz28 Haziran 2016 Salı 09:59
 • Başbakan Binali Yıldırım'dan İsrail açıklaması27 Haziran 2016 Pazartesi 15:57
 • 5 soruda MHP'deki kurultay krizi26 Haziran 2016 Pazar 12:33
 • Adana'dan Bahçeli'ye açık destek23 Haziran 2016 Perşembe 16:16
 • Sözlü'ye iade-i ziyaret23 Haziran 2016 Perşembe 16:02
 • Yılmaz: Paralel üçgen tanımam!23 Haziran 2016 Perşembe 11:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim