• BIST 106.825
 • Altın 146,023
 • Dolar 3,5179
 • Euro 4,1308
 • Adana : 24 °C
 • İzmir : 25 °C
 • Ankara : 16 °C

Ağırnaslı Sinan

09.04.2013 12:48
Ağırnaslı Sinan
Mimarlar Odası Adana Şubesi Dünyaca tanınmış Mimarımız Ağırnaslı Sinan’ı ölümünün 425. Yılında saygı ile andı.

Mimar Sinan Parkında yer alan Mimar Sinan Anıtı önünde yapılan tören, törene katılan Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sayın Zihni ALDIRMAZ’ın katılımıylaşube başkanı Bekir KAMIŞLI’nın okuduğu basın bildirisi ve Sinan’a saygı duruşuyla gerçekleşti.

Şube Başkanı Bekir KAMIŞLI Sinan Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasıyla Koca Sinan’ı ölümünden yıllar sonra hala dünyanın saygı duyduğu bir Türk sanatçıolarak takdir ettiğini belirterek aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.

ESERLERİÖNÜNDE DÜNYANIN EĞİLDİĞİ MİMAR KOCA SİNAN’I SAYGI İLE ANIYORUZ.

Bugün 9 Nisan 2013 Osmanlı Döneminin ve hatta yaşadığı çağın en usta mimarı olan Ağırnas’lı Sinan’ı ölümünden 425 yıl sonra saygı ile anıyoruz.

Anadolu’dan Balkanlar’a uzanan geniş bir coğrafyada dünya mirasına çok sayıda anıtsal eser kazandıran Koca Sinan’ı aradan geçen bu kadar uzun zaman aralığına rağmen eserlerine dünya halen hayranlıkla bakmaktadır.

Koca Sinan’ı ölümünün 425. Yılında büyük bir saygı ve hayranlıkla andığımız bu günlerde bölgemiz sorunların kesiştiği merkez haline gelmiştir. Ülkemiz ise, küresel güçlerin çıkarlarıdoğrultusunda hızla bu sorunların içerisine sürüklenmektedir.

GÜNÜMÜZDE SİNANI ANLAMAYA DAHA ÇOKİHTİYACIMIZ VAR.

Tarihsel bir “kırılma” süreci içinde bulunduğumuz bu dönemde, toplumun “barış”umutlarını ve demokratik taleplerini temel alması gereken Anayasa değişiklik tartışmaları; “otoriter” bir yönetimin pazarlanmasının aracı haline getirilirken; ülkemizde ve bölgemizde yıllardır yaşanmakta olan kaos, şiddet ve insan yaşamı hiçe sayılmaktadır. Gelinen aşamada artık yeni can kayıplarının olmaması için bütün kesimlerin barıştan yana tavır alması hayati öneme sahiptir. Bu nedenle barış girişimleri çok değerlidir. Bizler mimar ve meslek örgütü olarak barışın ve yaşamın yanında açık tavrımızı her zaman koymuş ve koymaya devam etmekteyiz.

Toplumun “Anayasa” üzerinden zapturapt altına almaya çalışıldığı bu süreçte, ekonomik perspektif “kentsel dönüşüm”e dayandırılmakta ve insani, bilimsel ve mesleki tüm birikimler yok sayılarak;“3.Köprü”, “Atatürk Orman Çiftliği”, “Su Havzaları”, “HES”, “Altın Madenleri”,” Kıyı Yasası”, “2B”, “TOKİ”, “Kentsel Dönüşüm” gibi uygulamalarla; Cumhuriyet dönemi mimari mirasımız, doğal, tarihî, kültürel değerlerimiz “ranta” feda edilmektedir.

Kentlerimizin planlı ve sağlıklıgelişimi, kentsel yaşamın niteliğinin yükseltilmesi, tarihî ve doğal çevre yağmasının durdurulması gibi amaçlarla “Şehircilik Bakanlığı” kurulmasıönerisini yıllardır Mimarlar Odası tarafından gündeme getirilmekte ve çaba gösterilmektedir. Doğal olarak ilk bakışta, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı”nın kurulması olumlu bir gelişme olarak algılanabilir. Ancak, Bakanlığın kuruluşsüreci, amaçları, teşkilat yapısı ve yetkileri değerlendirildiğinde geçmişi dahi aratan “çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğumuz” açıkça anlaşılmaktadır.

Mimarlar Odası olarak “rantçı ve otoriter” bir anlayışla KHK’ler ve yeni yönetmelik düzenlemeleriyle, Meslek Odalarının “kamusal ve özerk” kimliklerini yok sayan ve bunlara karşı organize bir şekilde yürütülen “işlevsizleştirme, yetkisizleştirme ve yok etme”politikalarını şiddetle kınıyoruz.

Türkiye, yeryüzünün en köklü uygarlık birikimlerine sahip olmasına rağmen, özellikle kentleşme ve yapılaşma sürecini bu niteliğine yakışmayan bir kimlik erozyonu içinde yaşanması, ülkemizde, yerleşim ve gelişme alanlarındaki mimarlıktan yoksun biçimlenmeler ve kullanımların yarattığı mekânsal yozlaşmalar, toplumsal ve kültürel erozyonlar karşısında “kalıcı, sürdürülebilir, kimlikli ve çağdaş” bir çevrenin yurt düzeyinde temel imar ve kentleşme hedefi olmasının sağlanması; Türkiye’mizin de kendine özgü koşulları ile evrenselliği yaşamasını içerecek nitelikte bir“planlama - kentleşme ve konut politikası”nın oluşturulması gerektiğini vurgulamaktayız.

KENTE SAYGILI YEREL YÖNETİCİLERİN SEÇİMİNDE SORUMLULUĞUMUZU UNUTMAYALIM.

Ülke genelinde yaşanan tüm bu olumsuzluklarla birlikte kentimizde de durum çok farklı gelişmemektedir. Kentimizin uzun bir süre imar planlarının yapılamamışolması, yapı sektörünün adeta durma noktasına getirmiştir. Adana Büyükşehir Belediyesi meclisi tarafından yapılan imar yönetmeliği kentimizde zaten çok yüksek olan yapı yoğunluğunu arttırıcı niteliği nedeniyle hukuk yolu ile önlenebilmiş, çok önemli kentsel konular günübirlik üretilen çözümlerle geçiştirilmeye çalışılmıştır.

Yaklaşık bir yıl sonra yapılacak olan yerel seçimlerle, kentlerin toplum adına sahibi olan yerel yönetimler yeniden seçilecektir. Bu dönemde demokrasinin beşiği olarak kabul edilen belediyelerin uygulamaları, kente müdahaleleri, merkezin yerel yönetimler üzerinde baskısı,kamusal özerklik gibi mimarlık ve şehircilikle ilgili konuları değerlendirme olanağı bulunmaktadır.

Yerel seçimlerde “yağma ve otoriter anlayıştan yana” olanların teşhir edilmesi ve “demokratik yerelleşme ve sağlıklı kentleşme” anlayışlarının teşvik edilmesi kamusal sorumluluklarımız arasında önemli bir yere sahiptir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Necati Şaşmaz da Taksim'de demokrasi nöbetinde21 Temmuz 2016 Perşembe 10:05
 • Adana darbeye karşı tek yumruk oldu21 Temmuz 2016 Perşembe 06:00
 • Büyükşehir projelerine ÇÜ’den teknik destek20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:27
 • Adana Demirspor'da toplu imza20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:24
 • Demokrasi darbeyi yener ve önler20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:31
 • Darbe şehidi polis memuru toprağa verildi19 Temmuz 2016 Salı 20:00
 • 4 pilot adliyeye sevk edildi16 Temmuz 2016 Cumartesi 15:11
 • Halk, darbe girişimindeki askerleri polise teslim ediyor16 Temmuz 2016 Cumartesi 02:16
 • Bahçeli'den Hükümete tam destek16 Temmuz 2016 Cumartesi 01:05
 • Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek14 Temmuz 2016 Perşembe 19:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim