• BIST 107.041
 • Altın 143,530
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526
 • Adana : 27 °C
 • İzmir : 22 °C
 • Ankara : 16 °C

Bankacılık Sektörü

12.02.2013 16:51
Bankacılık Sektörü
Şimdi, millete hizmet sırası bankalarda…”

“Görüş ve kanaatlerimizin doğruluğu değişmedi. Türkiye’de, finansal hizmetler reel sektöre göre çok daha fazla kar etmektedir; yani Türkiye bankacılık sektörü oldukça yüksek özkaynak karlılığı oranlarına sahiptir. Kar oranlarının düşmesine bankacılık sektörü elan razı değildir. Faiz lobisi çalışıyor ancak sürecin bu minvalde devam edemeyeceği de açıktır. Hayatın olağan akışına direniş sonuç vermez ve vermeyecektir.”

 

 “Türkiye bazı bankalar dışında, bankacılık sektöründen çok çekmiş ve çok ağır bedeller ödemiş bir ülke. Son 10-12 yıldır Türkiye’de yaşayan her kişi bankacılık sektörünün sağlıklı bir yapıya kavuşması için ciddi bir külfete katlandı ve bu sayede sektör bugün güçlü bir mali yapıya kavuştu. Şimdi vatandaşa, reel sektöre ve Türkiye ekonomisine hizmet sunma sırası istisnasız tüm bankacılık sektöründedir…”

 

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, 18 Aralık 2012 günü Bloomberght kanalında yayınlanan Ekoforum adlı programda, Türk bankacılık sistemini ve bankaların bazı uygulamalarını eleştirmesinin ardından TBB’den gelen açıklamanın yaptıkları eleştirileri doğrular nitelikte olduğunu ve desteklediğini söyledi. Yücelen özellikle KOBİ’lere verilen kredilerin zamansız geri çağrılmasının firmaları zor durumda bıraktığını, hatta bazı firmaların batmasına neden olduğunu belirterek, bankaların yüksek karlılık oranlarının sürdürülebilir olmadığını ve reel sektör için ağır bir yük olduğunu tekrarladı.

Yücelen’in eleştirilerinin ardından, TBB Genel Sekreteri Dr. Ekrem Keskin’den gelen cevap mektubunda, bankaların karlılığının iddia edildiği gibi yüksek olmadığı savunuldu. KOBİ’lere dönük kredi uygulamalarının bankalar ve firma arasında yapılan sözleşmelerden kaynaklandığı ve bu konuda firmaların farklı tercihlerde bulunmalarının söz konusu olabileceğini belirtilmişti.  Keskin mektubunda; bankaların karlarının üçte birlik bölümünü, vergi yükümlülüklerine ek olarak vergi, harç, zorunlu karşılık artışı gibi maliyetlere ayırmak zorunda kaldıklarını vurgulamıştı.

 

Yücelen: Bankacılık sektörü kar oranlarının düşmesine razı değil

Keskin’in mektubuna, TÜGİAD Yönetim Kurulu adına yanıt veren TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen; şirketlerin, farklı standartlarda bilanço hazırladıklarına da atıfta bulunarak, TBB’nin gönderdiği yanıtta yer alan bilgilerin, “hangi muhasebe standartları setine” göre hazırlandığının belirtilmediğini ve özkaynak karlılığı tanımının ne olduğuna dair bir bilginin de yer almadığını ifade etti. Bankaların, doğrudan nakdi sermaye konulmasını gerektirmeyen bazı değerleme farklılıklarından kaynaklanan sermaye yedeği niteliğindeki fonların da bazen özkaynak tanımına dahil edilebildiğine dikkat çeken Yücelen, şu açıklamayı yaptı:

“Bu istatistiki veriler IFRS gibi aynı muhasebe standartları setine göre hazırlansa bile görüş ve kanaatlerimizin doğruluğu değişmez. Gerçekten de Türkiye finansal hizmetlerden, reel sektöre göre çok kar etmektedir; yani Türkiye bankacılık sektörü oldukça yüksek özkaynak karlılığı oranlarına sahiptir. Genel eğilim olan kar oranlarının düşmesine bankacılık sektörü elan razı değildir. Ancak bu sürecin bu minvalde devam edemeyeceği de açıktır. Hayatın olağan akışına direniş sonuç vermez ve vermeyecektir.”

 

Bankalar vergi yüklerini tüketiciye zaten yansıtıyor

Üreten, istihdam ve katma değer yaratan, ihracat yapan reel sektörün karlılığının, finans sektörünün gerisinde kalmasının faturasını faiz lobisine kesen Yücelen; TBB Genel Sekreterinin “Bankacılık sektörüne dönük vergi, resim ve harçların arttığından bahisle sektörün ciddi vergisel maliyetlere katlandığı iddialarını da, “Tüm bu giderlerin yansıtılabilir nitelikte olduğunu ve yansıtıldığını” belirterek yanıtladı. Yüksek vergi uygulamalarının tüm vatandaşlar ve sektörler için sorun olduğunu belirten Yücelen, Bankacılık sektörünün karşılık ayırabilirken reel sektörün karşılık ayıramadığına dikkat çekti ve açıklamasına, “Ayrıca reel sektör özel karşılık ayırma imkanına sahip değildir; bu durumdan kaynaklanan düzeltmeler yapıldıktan sonra kıyaslama yapılması daha doğru olacaktır. Buna ek olarak şüpheli ve/veya değersiz alacakların yönetimi ve tahsili hususunda bankalara tanınan özel istisnalar olduğu da bilgileriniz dahilindedir” diye devam etti. 

 

Bankalar da, ekonomideki ve Türkiye’deki değişime ayak uydurmalı

Açıklamasında, bankaların KOBİ’lere yaklaşımlarının en iyi kendileri tarafından bilindiğini de belirten Yücelen; işlem ücretleri, yasal dayanağı olmayan ücretler ve vatandaşa dönük uygulamaların da bu bahsin dışında olduğunu söyledi. Tüm olumsuzluklara rağmen KOBİ dostu bankalara uygulamalarındaki farklılıklar için teşekkür eden Yücelen, ekonominin de Türkiye’nin de önemli bir değişim döneminde olduğunu; bankaların da bu değişime ayak uydurmasının herkesin yararına olacağına dikkat çekti. Yücelen açıklamasında, reel sektör temsilcilerinin bankalarla yaşadıkları bazı sorunların da altını çizdi:

 1. Yeni ve genç girişimcilerle mikro ve KOBİ statüsündeki firmalar, sınırlı başlangıç ve işletme sermayelerini destekleyerek kredi olanaklarına ulaşmakta sıkıntı çekmektedir.
 2. Her türlü ölçekteki firmalarımız için kredi teminatlandırma sorunu ve bunun oluşturduğu yüksek maliyetler devam etmektedir.
 3. Firmalarımız için en sıkıntı yaratan uygulamalardan biri de tesis edilmiş kredi limitlerine ve yeterli teminatları bulunmasına rağmen kredilerin geri çağrılmaları ve/veya kapatılmaları sorunudur. Bu süreçte ilave teminat talepleri de firmaları zorlamaktadır.
 4. Ödeme içeren çok sayıda işletme faaliyeti bankalar üzerinden yapılır hale gelmiştir. Burada bankaların uyguladığı işlem ücretleri üst üste konulduğunda önemli bir maliyet kalemi ortaya çıkmaktadır. Firmaların bu alandaki şikayetleri bu nedenle de artmaktadır.
 5. Diğer banka hizmetlerinde de firmalar bankaların yüksek fiyatlandırmalarından şikayetçidir.
 6. Bireysel bankacılık hizmetleri alanında da yine yıllık bedeller, hizmet ücretleri, faizler gibi konularda firmalar sıkıntılarını yansıtmaktadır.

 

 

Türkiye’ye hizmet etme sırası bankalarda…

Bu konularda BDDK, Bankacılık Kanunu, BASEL uygulamaları ve yeni TTK ile Borçlar Kanunu gibi düzenlemelerin yarattığı etkilerin ve sınırlamaların farkında olduklarının da altını çizen Yücelen, reel sektörün bankalardan daha uygun koşullarda hizmet almaları gerektiğini de belirtti.

Türkiye’nin bazı bankalar dışında, bankacılık sektöründen çok çekmiş ve çok ağır bedeller ödemiş bir ülke olduğuna da değinen Yücelen; “Son 10-12 yıldır Türkiye’de yaşayan her vatandaş, bankacılık sektörünün sağlıklı bir yapıya kavuşması için ciddi külfete katlandı ve bu sayede bugün sektör güçlü bir mali yapıya kavuştu. Şimdi vatandaşa, reel sektöre ve Türkiye ekonomisine hizmet sunma sırası istisnasız tüm bankacılık sektöründedir” dedi.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Necati Şaşmaz da Taksim'de demokrasi nöbetinde21 Temmuz 2016 Perşembe 10:05
 • Adana darbeye karşı tek yumruk oldu21 Temmuz 2016 Perşembe 06:00
 • Büyükşehir projelerine ÇÜ’den teknik destek20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:27
 • Adana Demirspor'da toplu imza20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:24
 • Demokrasi darbeyi yener ve önler20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:31
 • Darbe şehidi polis memuru toprağa verildi19 Temmuz 2016 Salı 20:00
 • 4 pilot adliyeye sevk edildi16 Temmuz 2016 Cumartesi 15:11
 • Halk, darbe girişimindeki askerleri polise teslim ediyor16 Temmuz 2016 Cumartesi 02:16
 • Bahçeli'den Hükümete tam destek16 Temmuz 2016 Cumartesi 01:05
 • Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek14 Temmuz 2016 Perşembe 19:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim