• BIST 106.862
 • Altın 145,039
 • Dolar 3,5263
 • Euro 4,1266
 • Adana : 27 °C
 • İzmir : 26 °C
 • Ankara : 19 °C

Cevap Metni

04.04.2013 14:34
Cevap Metni
.

 

 
Sitemizde yayımlanan " İşte o Skandal arama kararı", "Allah Validen Büyükür" ve " Vali Coş hakkındaki o mektup" başlıklı yazı ve haberlerle ilgi Hüseyin Avni Coş vekili tarafından verilen CEVAP METNİ ni Adana 4.Sulh Ceza Mahkemesinin 2013/1116 D.İş sayılı kararı gereği aynen yayımlıyoruz.

 

 

 

CEVAP VE DÜZELTME

İSTEMİNDE BULUNAN    : Hüseyin Avni COŞ

                                           Adana Valilik Binası-ADANA

 

VEKİL                                   : Av. Mehmet AY&Av. Mahmut KAYA                                                          Av. Hatice AY& Av. Gizem GÜR

                                                 Av. Seda ÖZDEMİR(Adres antededir)

 

İLGİLİ YAYIN                     : www.adanamedya.com isimli internet sitesinin “http://www.adanamedya.com/news_detail.php?id=41765” bağlantısında yer alan “Allah Validen Büyüktür. .!!” başlıklı yazı.

MUHATAP                           : www.adanamedya.com adlı internet sitesi editörü    

KONU                                   : Adana 6. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2013/9 D. İş Nolu dosyasında verilen karar gereğince “Allah Validen Büyüktür. .!!” adlı haberin yayınlandığı sayfada hazırladığımız cevap metninin bir hafta süreyle internet ortamında yayınlanmasına ilişkin cevap metnimizdir.

                                                           CEVAP METNİ

 1. Müvekkilimiz Sayın Hüseyin Avni COŞ, şu an Adana Valiliği görevini yerine

getirmekte olup; saygın, çalışkan ve dürüst kişiliğiyle kamuoyu nezdinde ve şehrin tümünde güven dolu bir intibaa sağlamıştır. Müvekkilimizin bu çalışmalarından rahatsız olan bir takım kötü niyetli kişi veya kişiler müvekkilimizi yıpratmak adına Türkiye Büyük Millet Meclisindeki 550 milletvekiline ve 81 İl valisine,  içeriği tamamen asılsız, yalan ve gerçekle bağdaşmayan hakaret ve iftira içeren mektuplar göndermişlerdir. İftira ve hakaret içeren mektupların kimler tarafından gönderildiğinin tespiti ve cezalandırılmaları için Anayasanın 36. Md’nde düzenlenen Hak Arama Hürriyeti ile Anayasanın 40. Md’nde düzenlenen Temel Hak Ve Hürriyetlerin Korunması hükümleri gereği Adana Cumhuriyet Başsavcılığına Anayasal hak olan şikâyet hakkımız kullanarak şikayette bulunduk.

 

 1. Tarafımızdan verilen şikayet dilekçesine istinaden Sayın savcılık makamı

tarafından soruşturma başlatılmış, söz konusu mektupları yazan faili meçhul şüphelilerin yakalanması adına soruşturma savcısının emir ve talimatları gereğince bir takım işlemler yapılmıştır. Soruşturması yapılan dosyanın müşteki tarafı olmamıza rağmen, dosya hakkında sadece şikayet dilekçemiz bulunmaktadır. Hal böyle iken, savcılık makamınca yapılan işlemlerin ve taleplerin sanki müvekkilimiz tarafından verilen talimat ve emirle yapıldığının iddia edilmesi ve bu şekilde yayın yapılması hukuka aykırı bir durum oluşturmaktadır. Müvekkilimiz tarafından suç duyurusunda bulunulmasından sonraki aşamaları müvekkilimiz tarafından yapıldığını ima etmek hem müvekkilimize hem de yargıya saygısızlık olduğu kanaatindeyiz.  Zira devam eden soruşturmayla ilgili müvekkilimizin veya müvekkilimizin dışında herhangi bir kimsenin yargı makamına emir ve talimat vermesi hukuken mümkün olmadığı gibi böyle bir talimatta hiç kimse tarafından verilemez. Yargı makamı, tamamen ayrı

 

 

 

 

 

ve bağımsız bir erk olup, Anayasanın 138 md: Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Hükmünü içermektedir. Bu durum Anayasamız tarafından güvence altına alınmıştır. Bu durumun tersini düşünmek Hukuk Devlet düzeni ile bağdaşmaz.33 yıllık devlet hizmeti bulunan, görevini üstün gayretle yerine getirmeye çalışan müvekkilimizin Anayasa veya yasalara aykırı işlem veya eylem teşkil etmesi mümkün olamayacağı gibi bunun ima edilmesi de hakkaniyete uygun düşmeyecektir.

 

 1. Tüm durum bunlardan ibaret iken; müvekkilimizin fotoğrafını koyarak, toplumun

%98’nin Müslüman olduğu bir ülkede Allah Validen Büyüktür şeklinde başlıkla haber yapmak, dini duyguları istismar etmekle birlikte, kamuoyundaki tüm kesimin kin ve nefretini müvekkilimize yöneltmektedir. Zira kâinatı yaratan, her şeyden münezzeh olan, tek olan, eşi benzeri olmayan yüce Rabbimizle ilgili bu şekilde başlık atılarak haber yapılması şirkin yanında, en ufak tabirle insafsızlık, vicdansızlıktır. Bu tür haberlerin yapılması mağdur olan müvekkilimizin mağduriyetini daha da artırmaktadır. Buna ilişkin maddi ve manevi tazminat hakkımızı ve şikayet hakkımızı saklı tuttuğumuzu bildiririz. Müvekkilimiz, sadece ve sadece şahsına karşı sistemli bir şekilde içeriği hakaret ve iftira içeren mektupları yazanlar ve gönderenler hakkında isim vermeden Anayasal hakkı olan şikayet hakkını kullanmıştır. Bu şekilde haber yapmanız basın özgürlüğü ile savunulamaz. Adaletin tam manasıyla tecelli etmesi için soruşturmanın sonucu tarafımızdan beklenmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

   İHTAR EDEN 

Hüseyin Avni COŞ     

Vekili     

                                                                                                          Av. Mehmet AY

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Necati Şaşmaz da Taksim'de demokrasi nöbetinde21 Temmuz 2016 Perşembe 10:05
 • Adana darbeye karşı tek yumruk oldu21 Temmuz 2016 Perşembe 06:00
 • Büyükşehir projelerine ÇÜ’den teknik destek20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:27
 • Adana Demirspor'da toplu imza20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:24
 • Demokrasi darbeyi yener ve önler20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:31
 • Darbe şehidi polis memuru toprağa verildi19 Temmuz 2016 Salı 20:00
 • 4 pilot adliyeye sevk edildi16 Temmuz 2016 Cumartesi 15:11
 • Halk, darbe girişimindeki askerleri polise teslim ediyor16 Temmuz 2016 Cumartesi 02:16
 • Bahçeli'den Hükümete tam destek16 Temmuz 2016 Cumartesi 01:05
 • Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek14 Temmuz 2016 Perşembe 19:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim