• BIST 107.202
 • Altın 145,263
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312
 • Adana : 32 °C
 • İzmir : 33 °C
 • Ankara : 28 °C

'Engelleri Birlikte Aşacağız'

10.05.2013 09:55
Engelleri Birlikte Aşacağız
Milletvekili Fatoş Gürkan, AK Partinin engelli kesimlerin sorunlarına önemle yaklaştığını, birçok sorunlarına çare olduklarını söyledi.

AK Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan, günümüz çağdaş toplumlarının en önemli sorumluluklarının başında engellilerin eğitim, sağlık, kültür, istihdam ve rehabilitasyonu gibi ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi ve temel haklarını etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamak olduğunu belirtti.

“10-16 Mayıs Engelliler Haftası” nedeniyle yayınlamış bir mesaj yayınlayan Milletvekili Gürkan, “Engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözüme kavuşturulması, toplumun her bireyinin ve her kuruluşun engellilerimize duyarlılık göstermesiyle mümkün olacaktır. Engellerin birlikte ve beraber aşılacağı ve hepimizin bir engelli adayı olduğu gerçeği unutulmamalıdır” dedi.

Bir ülkenin engelli bireylerine sunduğu imkânlar, o toplumun gelişmişlik seviyesinin göstergesi olduğu gibi sosyal devlet olmanın’ da bir gereği olduğunu vurgulayan Gürkan, mesajında şu görüşlere yer verdi.

“AK Parti iktidarında özen gösterilmesi gereken dezavantajlı kesimlerin sorunlarına önemle yaklaşılmış, engellilerimizin de birçok sorununa çare olunan bir dönem olmuştur. AK Parti her zaman engelli bireylere engelsiz bir yaşam sağlamak için katkı koymayı kendisine görev edinmiştir. 2010 Yılında gerçekleştirilen Halkoylamasında ( Referandum) %58 oranında EVET sonucu ile Milletimizde Engellilerimize yönelik pozitif ayrımcılık sağlanmasının önünü açarak, engellilerimize sahip çıkmıştır. Ve bunun neticesinde Engellilerimize yönelik yapılan düzenlemeler hız kazanmıştır.

Engellilerimizin önündeki engelleri kaldırmak amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde Engellilerimizin sosyal, kültürel ve iş alanında artık kendilerini daha çok ifade edebildiklerini görmekteyiz. Bu yapılanlar elbette yeterli değil, engellilerimize yönelik daha çok çalışmalar yapmalıyız. Yaşam kalitesinin yükselmesiyle ihtiyaçlarda artmakta ve buna paralel düzenlemeler yapmak gerekmektedir.

 

ENGELLİLERİMİZE HER ALANDA POZİTİF AYRIMCILIK SAĞLANMAKTA

 

“AK Parti İktidarında Sayın Başbakanımızın hassasiyetleri ve önderliğinde Engellilerimiz için yapılan düzenlemelerden bazılarını hatırlamak gerekirse; Anayasada değişiklik yapılarak Engellilerimize pozitif ayrımcılık yapabilmenin önü açılmış ve diğer yasal düzenlemelere dayanak teşkil edecek bir yapıya kavuşmuştur. İlk defa 2005 yılında Engelliler Kanunu çıkarılmıştır. Ak Parti İktidarı döneminde, Engellilerimizin ekonomik şartlarını iyileştirmeye dönük düzenlemelerle Engelli Maaşlarında büyük bir artış sağlanmıştır. Daha önce maaş alamayan 18 yaşın altındaki engelli çocuklarımız da yararlanmış ve kendilerine de engelli aylığı bağlanmıştır. Hükümetimiz engellilerin eğitimleri ile ilgili de büyük bir adım attı ve 2006 yılından itibaren engellilerin özel eğitim okullarından aldıkları eğitimin ekonomik boyutunun devlet tarafından karşılanması uygulaması başlatıldı. İlk defa AK Parti İktidarı döneminde engelli vatandaşlarımızın evde bakımı için evde bakım ücreti uygulaması başlatılmıştır. Otomobil, ev, özel araç gereç ve bilgisayar programları gibi engellilerimizin yaptığı çeşitli harcamalara vergi muafiyeti getirilmiştir. Belediyelerimizin yapmış olduğu hizmetlerde Engellilerimize uygun hizmet üretme zorunluluğu getirilmiştir. Çalışan Engellilerimizin engel durumuna göre emeklilik süresi 15-20 yıl arasında düzenlenmiştir. Bakıma muhtaç engelli çocuğu bulan kadınlara 5 yıla kadar erken emeklilik hakkı getirilmiştir. Kamuda çalışması gereken engelli kadroları tespit edilmiş ve ivedi bir şekilde bu kadroların doldurulmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Engelli Memur Seçme Sınavına oluşturularak Engellilerimizin kendi arasında yarışmasına imkân sağlanmıştır ve büyük miktarda engelli personel alımı yapılmıştır. Böylelikle Ailesinin veya başkasının yardımını bekleyen bir konumdan çıkarak Ailesine ve çevresine yardım eden ve üreten bir konuma gelmiştir. Engelli istihdamını geliştirici tedbir ve teşvikler öngörülmüştür. Engelli memurların çalışma hayatına ilişkin birçok düzenleme yapılmıştır. Engellilere karşı yapılan ayrımcı uygulamalar için cezai yaptırımlar getirilmiştir. Engellilere girişimcilik yeterliliklerinin kazandırılmasına yönelik KOSGEB ve İŞKUR aracılığıyla çalışmalar yürütülmektedir. Mevzuatlardaki “Özürlü” ibareleri “Engelli” olarak değiştirilmiştir.

“Engelliler Haftasının” engelli vatandaşlarımızın hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi adına güç birliği ve gönül birliğini yansıtmamız açısından toplumsal yaşantımızda özel bir anlamı vardır.

Engellerin birlikte ve beraber aşılacağı ve hepimizin bir engelli adayı olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli vatandaşlarımızın “Engelliler Haftasını” kutlar, fedakâr aileleri ile onlara hizmet eden tüm kuruluşlara da şükranlarımı sunarım.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Nuran
10 Mayıs 2013 Cuma 10:36
Engellilerin ablası
Enğellilerin ablası Fatoş abla iyi ki varsın
Diğer Haberler
 • Necati Şaşmaz da Taksim'de demokrasi nöbetinde21 Temmuz 2016 Perşembe 10:05
 • Adana darbeye karşı tek yumruk oldu21 Temmuz 2016 Perşembe 06:00
 • Büyükşehir projelerine ÇÜ’den teknik destek20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:27
 • Adana Demirspor'da toplu imza20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:24
 • Demokrasi darbeyi yener ve önler20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:31
 • Darbe şehidi polis memuru toprağa verildi19 Temmuz 2016 Salı 20:00
 • 4 pilot adliyeye sevk edildi16 Temmuz 2016 Cumartesi 15:11
 • Halk, darbe girişimindeki askerleri polise teslim ediyor16 Temmuz 2016 Cumartesi 02:16
 • Bahçeli'den Hükümete tam destek16 Temmuz 2016 Cumartesi 01:05
 • Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek14 Temmuz 2016 Perşembe 19:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim