• BIST 108.594
 • Altın 144,399
 • Dolar 3,4942
 • Euro 4,1102
 • Adana : 23 °C
 • İzmir : 21 °C
 • Ankara : 15 °C

Gapshoes Fuarı Açıldı

05.07.2013 09:34
Gapshoes Fuarı Açıldı
"17. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı (GAPSHOES)",
 
GSO, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Kunduracılar Odası, KOSGEB ve Akort Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen, "17. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Fuarı (GAPSHOES)", Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın katıldığı törenle açıldı.
 
Ortadoğu Fuar Merkezinde düzenlenen fuara, Fümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gazinatep Valisi Erdal, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Başkanı Eyüp Bartık, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Emniyet Müdürü Ömer Aydın, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı İbrahim Buğur ve Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, hükümet olarak Türkiye'nin geleceği ile alakalı önlerinde muazzam hedeflerinin olduğunu söyledi. Yazıcı, Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıl dönümünde 500 milyar dolarlık ihracat yapan, kişi başına geliri 25 bin dolara ulaşmış, en az 10 marka oluşturmuş bir Türkiye hedeflediklerini belirterek, "Böyle bir Türkiye'yi, Türk müteşebbisi, sanayicisi, tüccarı ile gerçekleştireceğiz. Hükümet olarak görevimiz hedef koymak, Türkiye'yi o hedefe taşıyacak olan ekonomik hayatın aktörlerinin önündeki engelleri kaldırmak" dedi.
 
Gaziantep'in sanayisi, ticareti ve bütün unsurlarıyla marka şehirlerin başında yer aldığını vurgulayan Yazıcı, Türkiye'nin 2012 yılı dış ticaretinde Gaziantep'in 11 milyar dolara yakın pay aldığının, Türkiye sanayisinin yüzde 3 ve istihdamının yüzde 2'sini gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Gaziantep'in önemli bir ayakkabı üretim merkezi olduğunu ifade eden Yazıcı, ayakkabı üreticilerinin 2014 yılında ayakkabı ithalatında koruma önlemi uygulamasının son bulmasından duyduğu endişeye ilişkin şunları kaydetti:
 
"Elbette ki, bu süreçleri yakından değerlendiririz. Uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerimiz bizim ahdimiz. Onları yok sayarak farklı davranamayız, ama her ülke kendi üreticisini, sanayicisini, esnafını ticaret performansını gözetmek suretiyle gerekli önlemleri sıkıntıya yol açmadan alır. Bu anlama ihtisas gümrüğü bir çözüm ise bunu değerlendirelim. Onu da gerçekleştiririz"
 
DARBENİN, MISIR EKONOMİSİNE OLUMSUZ YANSIMALARI OLACAK
 
Mısır'daki askeri darbe olayına da değinen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, şunları kaydetti:
 
"Bizleri son derece üzüntüye sürükleyen Mısır'da yaşanan dünya demokrasi tarihinin hicap duyduğu bir gündür. Yıllar sonra 1954 yıllarından itibaren ister Abdulnasri sonrada Hüsnü Mübarek diktatörlükleri adı altında yönetilmiş Mısır, ilk defa 2 yıl önce kendine ait egemenlik hakkını kullanarak, Cumhurbaşkanı seçmiş iken, dün bu sonlandı. Üzüntü verici olan taraf ise, bu çağda bu zamanda, insan haklarına demokrasi ve alakalı duyarlılığın bu denli yaygın olduğu bir zamanda, bir dünyada, özellikle zaman zaman insan hakları ile demokrasiye vurgu yapan Avrupalı dostlarımızın ve benzerlerinin duyarsız tutumları ayrıca üzüntü vericidir. Ümit ediyoruz ki Mısır bu süreci aşar. Ticari ilişkilerimiz ayrıdır. Demin soruldu ifade ettim. Mısır ile Türkiye'nin ticaret hacmi geçen yılki rakamla itibaren 5.5 Milyar dolar üzerinde. Bunun 3.5 Milyar doları bizim, ihracatımızın değeri ile alakalı. Ticaret, hükümetler arasında olan bir faaliyet değildir. Ticaret halklar arasında, özel sektör arasında cereyan eden bir faaliyettir. Bunlar devam eder, ama elbette ki ticaretin devamı güvene bağlı, istikrara bağlıdır. Güven duymadığınız, istikrar görmediğiniz, bir yerde, yatırım yapma riskini alamazsınız. onun için temenni ediyorum ki inşallah bu süreci aşarız"
 
Gaziantep Valisi Erdal Ata ise, Gaziantep'te 500 civarında büyüklü küçüklü ayakkabı üreticisi ve 40'dan fazla fabrika bulunduğunu, Türkiye'de en fazla ayakkabı üreten ve sektörel istihdam sağlayan şehir olduğunu belirtti. Ayakkabı sektörünün ithalatının ihracatından fazla olduğuna belirten Ata, "Demek ki, bu sektörde daha yapmamız gereken çok işler var. İthalatta koruma duvarı kalkarsa ithalat artabilir, ayakkabı sektöründe ciddi tehlike yaşanabilir. Şimdiden tedbir almak faydalı olacaktır" diye konuştu.
 
Türkiye 2023 hedeflerine hızlı adımlarla ilerlerken "kalite ve standardın" vazgeçilmez unsurlar olduğunu belirten TSE Başkanı Hulusi Şentürk ise, "Gaziantep'te son bir yıldır çok sıkı işbirliğine girdik. Kısa sürede mahsulünü aldık. Kalite yolcuğunda durmak veya geriye gitmek mümkün değil. Daha iyisini başarmak mecburiyetindeyiz. Bunu başaramazsak Türk üreticisi dünya ile rekabet edemez" şeklinde konuştu.
 
Gaziantep'in sanayi potansiyeli ve ihracat gücüyle Türkiye'nin en önemli üretim merkezleri arasında yer aldığını belirten GSO Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, ürün yelpazelerindeki potansiyeli güçlü sektörlerden birisinin de ayakkabıcılık olduğunu kaydetti. Ülkemizde marka olan ayakkabıların birçoğunun Gaziantep'te üretildiğine işaret eden Konukoğlu, bu sektörün önünü açmak ve ihracatını artırmak için ellerinde gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.
 
İç pazar odaklı çalışan sektörün yurtdışında yeni pazarlar keşfetmesi gerektiğini dile getiren Konukoğlu, "İşte tam bu noktada hedef, fason ayakkabı üretiminden çıkarak, markalaşmaya ağırlık vermek olmalıdır. Özgün tasarımlar geliştirilmelidir" ifadelerini kullandı.
 
Konukoğlu, 2014 yılından itibaren ayakkabı ithalatında koruma önlemi uygulamasının kaldırılacak olmasının sektörü sıkıntıya sokacağını, şimdiden ithalat baskısını azaltacak önlemler alınması için çalışma yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Konukoğlu, bu konuda "Devlet, Türkiye'nin ücra bir köşesine bir ihtisas gümrüğü kurulup, bütün ayakkabı ithalatı yalnızca bu gümrükten yapılacak ve bunun testi de Ankara'da yapılacak denilirse, süreç uzar ve bunun maliyeti yükseldiğinden dolaylı bir şekilde vergi konulmuş olur" diyerek, önerisini dile getirdi.
 
Gaziantep'in geçen yıl 177 ülkeye 6 milyar dolar ihracat yaptığını, bu yıl ihracatta 7 milyar doları hedeflediklerini hatırlatan Konukoğlu, ancak Mısır, Irak ve Suriye'deki son gelişmelerin ihracat potansiyellerini düşürdüğünü, ihracatçılara uygun koşullarda finansman desteği verilirse ihracatın hızlanacağını bildirdi. Bugün, TSE belgesi almaya hak kazanan 14 Gaziantepli firmaya belge vereceklerini anlatan Konukoğlu, ülkemizde ayakkabı ve terlik sektöründe TSE belgesi bulunan 28 firmanın 16'sının Gaziantepli olmasının marka ve kalite duyarlılıklarını gösterdiğine vurguladı.
 
İTHALATA EK VERGİ İSTEMİ
 
Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı İbrahim Buğur da, Ağustos 2014'de ayakkabı ithalatında koruma önlemlerinin sona ereceğini anımsatarak, "Dünya ayakkabı sektöründe Çin ile çok kalitesiz, ucuza ayakkabı yapan ülkelerle nasıl mücadele verebiliriz"
 
Ayakkabı sektöründe ithalata ek vergi getirilmesi konusunda Ekonomi Bakanlığı ile çalışmaları olduğunu bildiren Buğur, Bakan Yazıcı'ya seslenerek, "Sektörüm adına sizden rica ediyorum, bu kanun önünüze geldiğinde yardımcı olmazını rica ediyorum" sözlerine yer verdi.
 
Açılış konuşmalarının ardından, ayakkabı ve terlik sektöründe TSE belgesi almaya hak kazanan 14 Gaziantepli firmaya belgeleri takdim edildi. Daha sonra Bakan Hayati Yazıcı, Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Vali Erdal Ata, Emniyet Müdürü Ömer Aydın, TSE Başkanı Hulusi Şentürk, GSO Başkanı Adil Konukoğlu, GTO Başkanı Eyüp Bartık, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı İbrahim Buğur ve Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya açılış kurdelesini keserek, fuarı gezdiler. Açılışın ardından, TSE ve GSO arasında işbirliği protokolü Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ve Başkan Hulusi Şentürk tarafından imzalandı.
 
Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da GAPSHOES Fuarı'nın açılışı dolayısıyla bir kutlama mesajı gönderdi. GAPSHOES Fuarı'na Gaziantep'in yanı sıra Kayseri, İzmir, Hatay, Konya, İstanbul, Kahramanmaraş, Adana, Malatya, Şanlıurfa ve Suriye'den gelen 150 firma 250 markasıyla katıldı. Ortadoğu Fuar Merkezi'ndeki fuar, 7 Temmuz'a kadar açık olacak.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Necati Şaşmaz da Taksim'de demokrasi nöbetinde21 Temmuz 2016 Perşembe 10:05
 • Adana darbeye karşı tek yumruk oldu21 Temmuz 2016 Perşembe 06:00
 • Büyükşehir projelerine ÇÜ’den teknik destek20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:27
 • Adana Demirspor'da toplu imza20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:24
 • Demokrasi darbeyi yener ve önler20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:31
 • Darbe şehidi polis memuru toprağa verildi19 Temmuz 2016 Salı 20:00
 • 4 pilot adliyeye sevk edildi16 Temmuz 2016 Cumartesi 15:11
 • Halk, darbe girişimindeki askerleri polise teslim ediyor16 Temmuz 2016 Cumartesi 02:16
 • Bahçeli'den Hükümete tam destek16 Temmuz 2016 Cumartesi 01:05
 • Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek14 Temmuz 2016 Perşembe 19:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim