• BIST 107.202
 • Altın 145,263
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312
 • Adana : 27 °C
 • İzmir : 29 °C
 • Ankara : 22 °C

İş Sağlığı ve Güvenliği

22.04.2013 13:00
İş Sağlığı ve Güvenliği
İş Baş Müfettişi Haydar Kaçmaz, Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesinde yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasını anlattı.

 İş Baş Müfettişi Haydar Kaçmaz, Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesinde yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasını anlattı.
EMO Adana Şube Başkanı Mehmet Mak, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının her kesimi yakından ilgilendirdiğini ve üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Baş Müfettişi Elektrik Mühendisi ve İşletme Yönetim Uzmanı Haydar Kaçmaz, 2010 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, 62 bin 903 iş kazası ve 533 meslek hastalığı meydana geldiğini söyledi. Kaçmaz, her gün ortalama 176 iş kazası olduğunu ve bu iş kazaları sonucunda her gün 4 işçinin yaşamını kaybettiğini, 5 işçinin de sürekli iş göremez durumda sakatlandığını belirterek, ”Bu sayılara kayıt dışı iş kazası sonucu ölüm ve sakatlanmalar da eklendiğinde ülkemizde meydana gelen ölümlü iş kazaları bazında Dünyada 3.üncü sırada, Avrupa’da ise 1. Sırada. İş kazaları sonucu oluşan ve geri dönüşü olmayan acıların yanı sıra görünür ve görünmez maliyetler olarak 44 milyon TL parasal kaybımız oluşuyor” dedi.
İş Sağlığı ve Güvenliği denetim modelleri ile denetim yaklaşımlarına değinen Haydar Kaçmaz, yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun, ülkemizde yeni bir dönemin başlangıç noktasını oluşturduğunu, bazı özel kurumlar ile kendi nam ve hesaplarına çalışanlar hariç, memur veya işçi olsun tüm çalışanların bu kanun kapsamında olduğunu söyledi. Kaçmaz, yeni yasanın sanayiden sayılsın veya sayılmazsın 1 kişinin dahi çalışmakta olduğu kamu ve özel sektörleri kapsamındaki tüm iş yerlerinde, İş Sağlığı ve Güvenliğinin sağlanması, mevcut sağlık ve güvenlik koşullarının iyileştirilmesi için yeni bir dönemi başlattığını ve kanunun bu amaçla çıkarıldığını bildirdi.


İş Baş Müfettişi Haydar Kaçmaz, 6331 Saylı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun, işverenlere iş yerlerinde risk analizi ve acil eylem planı yapmaları şartını getirdiğine de dikkat çekerek, "Oluşabilecek iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek adına, olayları olduktan sonra değil, olmadan önce değerlendirme, önlem alma, iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını sürekli kılma ve çalışanların sağlık gözetimini sürekli olarak izleme yolunda gerekli olanı yapmakla yükümlendirilmektedir. Ayrıca, iş yerinin yasalarca belirlenmiş olan tehlike sınıfına göre iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma veya dışarıdan hizmet almasını sağlamak için çeşitli yükümlülükler ve kolaylıklar sağlamaktadır. Çalışanlara da iş sağlığı ve güvenliği konularındaki çalışmalara katılma ve söz sahibi olma hakkı vermektedir" şeklinde konuştu.
İş Baş Müfettişi Haydar Kaçmaz, İş sağlığı ve Güvenliği konusunun ve çıkarılan kanunun çok önemli olduğunu, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün ve bilincinin oluşması için, başta Sanayi ve Ticaret Odaları, TMMOB'a bağlı meslek odaları ile diğer Meslek Odaları ve Sivil Toplum Örgütleri ile konunun paydaşı olan tüm kamu ve özel kuruluşlarına büyük görevler düştüğünü ifade etti.
Kaçmaz, 6331 Saylı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun, işverenlere önlem almamaları halinde yasal yaptırımı yüksek olan idari para cezası uygulanacağını, her koşul altında önlemenin, ödemekten daha ucuz ve insancıl olduğunu sözlerine ekledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ökkeş Taş
02 Ağustos 2013 Cuma 04:59
İsg
6111 sayılı Torba Yasayı Cumhurbaşkanı onayladı.  İş Güvenliği Uzmanı'nın tanımı da değiştirildi. Bunda boyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarındaki müfettişler, şehir plancısı, peyzaj mimarı, iç mimar gibi meslek mensuplarının ve fen bilimlerinde temel eğitim almış olan  b i y o l o g l a r    da  artik iş güvenliği uzmanı olabilecek.Tabi once bir egit kurumundan sertifika almak gerekiyor.İris Akademi Adana şubesini tavsiye ederim.Gercekten işlerinde cok başarılılar...
Diğer Haberler
 • Necati Şaşmaz da Taksim'de demokrasi nöbetinde21 Temmuz 2016 Perşembe 10:05
 • Adana darbeye karşı tek yumruk oldu21 Temmuz 2016 Perşembe 06:00
 • Büyükşehir projelerine ÇÜ’den teknik destek20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:27
 • Adana Demirspor'da toplu imza20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:24
 • Demokrasi darbeyi yener ve önler20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:31
 • Darbe şehidi polis memuru toprağa verildi19 Temmuz 2016 Salı 20:00
 • 4 pilot adliyeye sevk edildi16 Temmuz 2016 Cumartesi 15:11
 • Halk, darbe girişimindeki askerleri polise teslim ediyor16 Temmuz 2016 Cumartesi 02:16
 • Bahçeli'den Hükümete tam destek16 Temmuz 2016 Cumartesi 01:05
 • Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek14 Temmuz 2016 Perşembe 19:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim