• BIST 106.843
 • Altın 142,630
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209
 • Adana : 28 °C
 • İzmir : 27 °C
 • Ankara : 24 °C

‘Kadın Her Alanda Öncelikli’

09.02.2013 10:06
‘Kadın Her Alanda Öncelikli’
Milletvekili Fatoş Gürkan, AK Parti iktidarında kadınların her alanda daha aktif ve katılımcı olması amacıyla birçok koldan çalışmalar yapıldığını belirtti.

AK Parti Adana Milletvekili Av. Fatoş Gürkan, iktidarın Kadınlarıın sosyal hayatta, işhayatında ve siyasette çok daha fazla temsil edilmesi için gibi her alanda pozitif ayrımcılık yaptığını söyledi.

TBMM Yasama faaliyetlerinin yanı sıra Anayasa Komisyonu ve Kadın, Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Üyesi olarak çalışmalarınısürdüren Milletvekili Fatoş Gürkan, yaptığı yazılı açıklamada kadın-erkek fırsat eşitliği komisyonunda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Gürkan; “KEFEK olarak Kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi, kadın erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik olarak ülkemizde ve uluslararası alandaki gelişmelerin izlenmesi, bu gelişmeler konusunda TBMM’nin bilgilendirilmesi, kendisine havale edilen işleri görüşmek ve komisyon raporu oluşturmak gibi önemli görevler yürütmekteyiz. AK Parti İktidarında Kadınlarımızın her alanda daha aktif ve katılımcı olması amacıyla birçok koldan çalışmalar yürütülmektedir. AK Partiİktidarı döneminde kurulan ve çalışmalarını yürütmekte olan KEFEK bu alanda atılan önemli adımlardan biridir.

Diğer yandan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız başta olmak üzere hemen hemen tüm Bakanlıklarımız nezdinde ciddi çalışmalar yürütülmektedir. Kadınlarımızın daha çok istihdam edilmesi, iş hayatında fırsat eşitliği sağlanması, iş yaşamında kadın çalışanların karşılaştıkları sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar yürütülmekte, kadınlarımızın ve kız çocuklarının eğitimi için projeler, yoğun bir şekilde yürütülmektedir.

Konuya ilişkin yürütmüş oldukları çalışmalar hakkında ilgili Bakanlarımız zaman zaman Komisyonumuza bilgi vermektedir” dedi.

Son olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Ekerin Komisyon üyelerine vermiş olduğu bilgileri değerlendiren Gürkan şunları kaydetti:

 

KADINLARIMIZ TEŞVİK DESTEKLERİNDEN FAYDALANMALI

 

“Ülke olarak önemli bir tarım ülkesiyiz. Tarımsal üretimde Avrupa birincisi ve dünya yedincisi olan ülkemizde tarımsal işgücünün yaklaşık %50 gibi büyük bir bölümünü ise kadınlarımız oluşturmaktadır. Bu yüzden tarım sektöründe çalışan kadınlarımız büyük bir nüfus teşkil ettiği için karşılaştıkları sorunların giderilmesi ve imkânlarının iyileştirilmeleri önem arz etmektedir. Bu amaçla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; “Kırsal Alanda Kadının Güçlendirilmesi Ulusal Eylem Planını” hazırlayıp hayata geçirmiştir. Bu çerçevede dokuz adet iyileştirilmesi gereken parametre belirlenmiştir. Bunlar; Yoksulluk, Eğitim, Sağlık, Tarımsal Üretim, Girişimcilik ve Pazarlama, Doğal kaynakların kullanılması ve yönetimi, Doğal kaynakların Korunması, Tarımsalİstihdam, Örgütlenme ve Sosyal Güvenliktir. Bu konu başlıkları kapsamına giren alanlarda önemli çalışmalar yürütülmektedir.

Kadınlarımızın üretime daha etkin katılımı ve üretim kalitesinin arttırılması amacıyla oluşturulan bazı teşvik projelerinde kadınlarımıza öncelik tanınmaktadır.

Örneğin Avrupa Birliği Hibe Programı kapsamında (IPARD) krediye başvuranın kadın olması veya üyelerinin %50 sinden fazlası kadın ise öncelik tanınmaktadır.

Yine Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi (KKYDP) kapsamında, Ekonomik yatırımlar değerlendirme kriterlerinde, bireysel başvurularda kişinin kadın olması durumunda 2011 yılında +2 puan verilirken bu kriter kadınlar lehine daha da geliştirilerek 2012 yılında +4 puan verilmiştir. Böylelikle Kadınlarımızın bu desteklerden daha fazla faydalandırılmalarıamaçlanmıştır.

Tüm Bakanlıklarımız kadınlarımıza yönelik bu kadar önemli çalışmalar yürütmekte iken, kadınlarımızın bu projelerden yararlanmalarınıözellikle istiyoruz. Konuya ilişkin Bakanlık veya İl Müdürlüklerinden detaylıbilgi alarak başvuran Kadınlarımız, bu teşvik ve destekleri iyi değerlendirerek fırsata çevirmelidirler.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Necati Şaşmaz da Taksim'de demokrasi nöbetinde21 Temmuz 2016 Perşembe 10:05
 • Adana darbeye karşı tek yumruk oldu21 Temmuz 2016 Perşembe 06:00
 • Büyükşehir projelerine ÇÜ’den teknik destek20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:27
 • Adana Demirspor'da toplu imza20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:24
 • Demokrasi darbeyi yener ve önler20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:31
 • Darbe şehidi polis memuru toprağa verildi19 Temmuz 2016 Salı 20:00
 • 4 pilot adliyeye sevk edildi16 Temmuz 2016 Cumartesi 15:11
 • Halk, darbe girişimindeki askerleri polise teslim ediyor16 Temmuz 2016 Cumartesi 02:16
 • Bahçeli'den Hükümete tam destek16 Temmuz 2016 Cumartesi 01:05
 • Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek14 Temmuz 2016 Perşembe 19:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim