• BIST 106.649
 • Altın 144,151
 • Dolar 3,5252
 • Euro 4,1269
 • Adana : 33 °C
 • İzmir : 33 °C
 • Ankara : 30 °C

Kuvvet Komutanları Emekliye Ayrılacak

15.07.2013 11:08
Kuvvet Komutanları Emekliye Ayrılacak
1-4 Ağustos’ta yapılacak YAŞ toplantısında TSK’nın yeni komuta kademesi ve tutuklu komutanların kaderi belirlenecek

YAŞ’ta tutuklu olan orgeneraller Bilgin Balanlı ve Nusret Taşdeler’in TSK ile ilişkisinin kesilmesi bekleniyor. Ergenekon, Balyoz, 28 Şubat, Casusluk davalarından 16’sı tutuklu yargılanan 22 generalin durumu ele alınacak. Kuvvet komutanları da değişecek.

Askeri Şura’nın (YAŞ) Ağustos ayı olağan toplantısında teamüller uyarınca Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanı’nın değişmesi gerekiyor. Ancak Deniz Kuvvetleri’nde tutuklu amiraller nedeniyle mevcut komutan Oramiral Murat Bilgel’in görev süresi uzatılabilir.

YAŞ’ta “or” kadrosunun tutuklu 2 komutanı da emekli olacak. Bu isimler ise Balyoz tutuklusu Bilgin Balanlı ile Ergenekon’dan yargılanan Hüseyin Nusret Taşdeler. YAŞ’ta 16’sı tutuklu olmak üzere darbe, casusluk, faili meçhul ve dost mayını gibi davalardan yargılanan 22 general ve amiralin terfi ve emeklilik durumu da ele alınacak.

TSK personel kanunu Meclis’te

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 1-4 Ağustos’ta yapılacak YAŞ toplantısında TSK’nın yeni komuta kademesi ve tutuklu komutanların kaderi belirlenecek. Star'ın haberine göre, YAŞ’ın bu yılki toplantısında 16’sı tutuklu 110 general ve amiralin durumu görüşülecek. Tutuklu komutanların son birkaç yıldır yarattığı ve önümüzdeki birkaç yıl daha sürecek olan tıkanıklığın aşılması için gerekli TSK Personel Kanunu değişikliği halen TBMM komisyonlarında beklediği için bu yılki toplantı da çetin geçecek. TSK Personel Kanunu değişikliğiyle rütbe bekleme sürelerinin düşürülmesi amaçlanıyordu. YAŞ’ta darbecilikle suçlanan orgeneraller emekli edilecek. Geçen yılki şurada, “kızak görev” olarak bilinen Yüksek Askeri Şura üyeliklerine kaydırılan Ergenekon sanığı Hüseyin Nusret Taşdeler ile Balyoz hükümlüsü Bilgin Balanlı’nın, bulundukları rütbede 4 yıllık görev sürelerini doldurmaları nedeniyle bu yıl emekliye sevkedilmeleri bekleniyor. Taşdeler halen GATA’da tedavi görürken Balanlı, emekli olmasıyla birlikte Hadımköy Askeri Cezaevi’nden Silivri’ye nakledilecek.

16’sı tutuklu 22 general

YAŞ’ta terfi listesine, Ergenekon, Balyoz, 28 Şubat, Askeri Casusluk, Dost Mayını ve faili meçhul soruşturmalarından 16’sı tutuklu 6’sı tutuksuz yargılanan 22 general ve amiral giriyor. Yargılamaları süren ve ağır ceza istenen bu komutanlardan ise tutuklu olanların tümünün emekli edilmesi, tutuksuz yargılananların da kadro durumuna göre emekliye sevkedilenler arasında yer almaları bekleniyor.

Listede Kara Kuvvetleri’nden 5’i tutuklu 2’si tutuksuz yargılanan 7 general,

Deniz Kuvvetleri’nden 5 tutuklu, 2 tutuksuz yargılanan 7 amiral,

Hava Kuvvetlerinden tutuklu yargılanan 6 general,

Jandarma’dan ise Dost Mayını ve faili meçhul davalarından tutuksuz yargılanıp ağır ceza istenen iki general bulunuyor. Ayrıca görevlerinden açığa alındıkları için YAŞ listesine dahil edilmeyen, vekaleten görevlendirme yapılan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun durumu ise merak konusu. Üç komutan da bulundukları rütbedeki azami bekleme sürelerinin hayli üstünde bulunuyorlar.

 

Adana Haber

Kuvvet Komutanları emekliye ayrılacak

Deniz’de tek oramiralle devam Kara Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Mehmet Erten, 65 yaş haddini doldurdukları için emekli edilecek. Deniz Kuvvetleri Komutanı Murat Bilgel de kuvvet komutanlığındaki 2 yıllık görev süresini doldurduğu için komutanlık koltuğunu bırakacak. Ancak 61 yaşında olduğu için yaş haddine 4 yılı bulunan Bilgel’in görev süresinin 1 yıl uzatılmasının yolu açık bulunuyor. Casusluk, Balyoz, Amirallere Suikast davalarında çok sayıda amiralin tutuklu olduğu Deniz Kuvvetleri’nde 2013 YAŞ listesinde de listeye giren iki koramiralin biri tutuklu. Dolayısıyla Bilgel’in emekli edilmesi halinde komuta kademesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bir yıl daha tek oramiralle temsil edilecek. Terfi ettirilecek tek isim Donanma Komutanlığı görevini yürüten Bülent Bostanoğlu doğrudan kuvvet komutanlığına atanacak ve Donanma Komutanlığı’nda koramiral vekaleti bir yıl daha sürecek.

Özel, Kalyoncu, Akar: Necdet Özel Genelkurmay Başkanlığı görevini 2 yıl daha sürdürecek. Askeri teamüllere göre Hayri Kıvrıkoğlu’ndan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu atanacak. Kalyoncu’nun burada 2 yıl görev yaptıktan sonra 2015’te Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor. 4 yıllık Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüttükten sonra Özel’in 2015’te görevi Kalyoncu’ya devretmesi, Kalyoncu’nun da yaş haddinin dolacağı 2017’ye kadar Genelkurmay Başkanlığı yapması, askeri teamüllere göre öngörülen YAŞ matematiği. Teamüller sürerse, Bekir Kalyoncu’nun ardından 2017’nin Genelkurmay Başkanı olarak Hulusi Akar’ın adı geçiyor. Dolayısıyla bu yıl Kalyoncu’nun boşaltacağı Jandarma Genel Komutanlığı koltuğunu Akar’ın doldurması, Kalyoncu’nun Genelkurmay Başkanı olacağı 2015 yılında da Akar’ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini üstlenmesi öngörülüyor.

- Hava’da Abidin Ünal: Orgenerallikte 4 yıllık süresini doldurmamasına karşın yaş haddini dolduran Mehmet Erten’den boşalacak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ise orgeneralliğe terfi edecek Korgeneral Abidin Ünal’ın atanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Havada terfi sırasına giren Ünal dışında 2 korgeneral daha var. Bunlardan Rıdvan Ulugüler Balyoz davası kapsamında tutuklu. Akın Öztürk’ün orgeneralliğe terfi edecek ikinci isim olması gerekiyor. Akın Öztürk’ün orgeneralliğe terfi alarak Harp Akademileri Komutanlığı’na atanması ve Harp Akademileri’nin karacılardan alınarak yeniden havacılara geçmesi bekleniyor.

Uludere komutanı terfi bekliyor

Yüksek Askeri Şura’da terfi listesine giren komutanlardan dikkat çeken bazıları şöyle:

- Uludere’de “vur emrini veren komutan” olarak anılan Tuğgeneral Ali Rıza Kuğu’nun görev süresi bir yıl uzatılmıştı. Kuğu, tümgenerallik bekleyenler arasında.

- Diyarbakır’da önemli başarılar elde edilen uyuşturucu operasyonlarını yöneten Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Seyfullah Saldık, terfi listesine bu yıl girdi.

- JİTEM’in derin paşası olarak anılan ve Albay Çillioğlu’nun evine giren ilk kişi olan, İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nda belge imhasını yönettiği öne sürülen Tümgeneral Mehmet Çörten ile 13 şehidin verildiği Silvan saldırısıyla ilgili olarak suçlanan ve tanık sıfatıyla ifade veren Tuğg. Ünal Karaosmanoğlu da temditliler arasında. Silvan saldırısıyla ilgili ifade verecek askerleri tehdit ettiği de öne sürülen Karaosmanoğlu, geçen yılki YAŞ toplantısında temdit almasına karşın kızak göreve çekilmişti.

- İnternet Andıcı firarisi Tümg. Mustafa Bakıcı’nın firarına zemin hazırladıkları iddiasında bulunulan generallerden Tuğgeneral Muhittin Yenikeçeci geçen yıl temdit almıştı. Bu yıl listede.

- Suriye’nin düşürdüğü Türk jetinde şehit olan pilotların görev yaptığı Malatya Erhaç üssünün komutanı Tuğgeneral Mustafa Avcı geçen yıl aldığı temditin ardından bu yıl tümgenerallik bekliyor.

- Hakkari’de helikopterinin sıcak çatışma alanına düşmesi ile gazi olan Tuğgeneral Ömer Faruk Küçük de bu yıl YAŞ listesinde temditliler sırasında. Tümgenerallik bekleyen Küçük bacağından yaralanmıştı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Meraklı
16 Temmuz 2013 Salı 12:57
hayırlısı
Vatana millete hayırlı olur inşallah
Diğer Haberler
 • Tutuklanan savcının ev ve ofisinden 22 tabanca çıktı21 Temmuz 2016 Perşembe 16:26
 • Fidan Erdoğan'a neden bilgi vermedi21 Temmuz 2016 Perşembe 12:52
 • Bayrak satışı patladı21 Temmuz 2016 Perşembe 09:56
 • Bu vatan Astsubay Ömer Halisdemir'e minnettar20 Temmuz 2016 Çarşamba 12:05
 • İlk tutuklama Şırnak'ta16 Temmuz 2016 Cumartesi 17:10
 • Uludere'de sokağa çıkma yasağı13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:06
 • Şemdinli’de hain tuzak: 4 şehit10 Temmuz 2016 Pazar 14:26
 • Giresun'da helikopter düştü!05 Temmuz 2016 Salı 18:54
 • Zehra Çilingiroğlu tatile çıktı05 Temmuz 2016 Salı 15:14
 • Tunceli- Elazığ karayolunda askerlere bombalı saldırı04 Temmuz 2016 Pazartesi 12:26
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim