• BIST 108.392
  • Altın 143,183
  • Dolar 3,5328
  • Euro 4,1224
  • Adana : 26 °C
  • İzmir : 19 °C
  • Ankara : 19 °C

Ne yaptığımızın farkında mısınız?

22.02.2016 06:00
Taner Talaş / Yazar

Taner Talaş / Yazar

Cumhuriyet tarihinin en zorlu ve gergin günlerini yaşıyoruz. Toplumda kamplaşma zirve yapmış durumda. Saflaşmanın renkleri net. Ya siyah, ya beyaz. İkisinin ortası yok. Asgari müşterek diye bir kavramımız artık tedavülde değil. Siyasette farklı partilere mensup insanlar, artık birbirlerine çay içmeye dahi gidemez duruma geldiler.

Bu bölünmeden basın da nasibini aldı. Yaygın ulusal basın, sesi olduğu partinin basın bürosu gibi. Aykırı tek bir sese tahammül yok. Köşe yazarlarının büyük çoğunluğu fikir namusunu kaybetmiş durumda. Dün hain dediğine, bugün Mehdi demeye utanmayan tip artık geçer akçe olmuş vaziyette. Ali KIRCA'nın yirmi yıl evvel yaptığı Siyaset Meydanı programı, en büyük özlemimiz haline geldi.

Tüm bu olup bitenlerden Adana'yı hariç tutmamız mümkün mü?

İşte böyle bir atmosferin hakim olduğu konjonktürde ''Adana Medya Almanak 2015'' projesini hayata geçirmeye karar verdik. Almanak kabaca bir gazetenin, bir yıl boyunca ürettiklerinin tezahürüdür. Ancak biz projeye farklı bir anlam da kazandırdık.

Herhangi bir ayrıma tabi tutmaksızın,TBMM çatısı altında faaliyet yürüten siyasi partilere mensup Adana Milletvekillerine ayrı, ayrı mektuplar yazarak önsöz yazma talebimizi ilettik. Israrcı olduk, yazma noktasında isteksiz davranan vekilleri tek tek arayarak ikna etme çabasına girdik. Resmen peşlerine düştük. Uzun süredir bir platformda buluşmayan vekilleri, aynı eserin içerisinde buluşturmayı çok şükür başardık. Aynı metodu belediye başkanlarımız üzerinde de uyguladık. Belediye başkanlarımız, başta merkez belediye başkanlarımız olmak üzere, firesiz projemizde yer aldılar.

STK'lar, işadamları teklifimize duyarsız kalmadılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizim açımızdan ''Adana Medya Almanak 2015'' toplumsal barışa, hoşgörüye, kaybettiğimiz asgari müşterek buluşmasına, önemli  katkı yapan bir esere dönüştü. Kavga lobisine değil, Adana'yı bir arada tutma ülküsüne hizmet eden önemli bir yapıt ortaya çıktı. Ateşe benzin değil, su dökmüş olduk. Bugün birbirlerinden habersiz önsöz yazan siyasetçilere Almanak'ı takdim ettiğimde, kendileri bile hayret ediyorlar.

Diğer bir husus ise kendimizle yüzleşmemiz gerçeğidir.2015 yılında Adana Medya gazetesinin neler yaptığını, neler ürettiğini, kusurlarını, varsa ayıplarını, hülasa kalitesini test etme olanağımız da doğmuş oldu. Bir çırpıda gazetenin her şeyini ortaya döken birinci sayfalarını tetkik etme olanağını yakalamış olduk. Çok şükür utanacak, sıkılacak bir durum söz konusu değil.

Özellikle  Almanak takdim etmek için ziyaret ettiğim kişi ve kurumlar nezdinde yerimizi de görmüş olduk. Daha da önemlisi, aleyhinde yayın yaptığımız kişi ve kurumlara dahi Almanak'ı verirken bir mahcubiyet yaşamıyor olmamızdır. Seviyeli üslup, hakkaniyetli yayın politikası kendisini Almanak 2015 çalışmamızda gösteriyor. Şu an bu şehirde bize alınganlık gösteren olabilir ama düşmanlık gösteren bir odağın olmaması bizi ayrıca mutlu etti.

Hayal kırıklıklarımız muhakkak olmuştur, olabilir. Onları ayrıca zikretmek istemiyorum. Ortaya çıkan tablonun güzelliğini gölgelemesini arzu etmem. Herkes kendine yakışanı yapar. İnşallah önümüzdeki yıllarda gelen eleştirileri de hesaba katarak, daha iyisini ortaya koymak için çabalayacağız. Yeni bir geleneğin başlatıcısı olmak hissiyatını taşıyoruz.

Yeniden bir arada yaşama isteğine,basının silkinişine mütevazi bir katkı olan ADANA MEDYA ALMANAK 2015 projesine siz okuyucularımızın da kayıtsız kalmayacağı ümidiyle;

Unutmayın Adana Medya Almanak 2015, sadece Almanak değildir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim