• BIST 106.521
 • Altın 145,483
 • Dolar 3,5222
 • Euro 4,1188
 • Adana : 34 °C
 • İzmir : 35 °C
 • Ankara : 29 °C

Pakete Onay Var Peki Sansüre..?

17.10.2013 11:20
Pakete Onay Var Peki Sansüre..?
AB, Türkiye İlerleme Raporu’nu açıkladı. Raporda, demokratikleşme paketinden olumlu yönde bahsedilirken, basın özgürlüğü önündeki engeller ile Uludere’nin hâlâ aydınlatılmaması eleştirildi.

Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu’nu dün resmen açıkladı. Komisyonun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle’nin Bürüksel’de açıkladığı raporda, demokratikleşme paketinden olumlu yönde bahsedilirken hükümete eleştiriler de yöneltildi. 4. ve 5. yargı paketi reformaları da övülen raporda siyaset alanındaki “eksiklikler” ile “yapılması gerekenler” şöyle sıralandı:


» GÜVENLİK GÜÇLERİ SİVİL OTORİTE TARAFINDAN DENETLENMELİ Gezi olayları sırasında polisin göstericilere karşı “orantısız güç” kullandığının pek çok yerde vurgulandığı raporda, güvenlik güçlerinin denetlenmesi için “bağımsız bir kurum kurulması gerektiği” vurgulandı.


» TOPLANMA ÖZGÜRLÜĞÜ YETERSİZ Raporda, yapılan reformlara rağmen gösteri ve toplantı özgürlüğünün hâlâ sınırlı olduğu, polisin göstericilere müdahalesinin “Avrupa standardında olmadığı” vurgulandı. Güvenlik güçlerinin bu çerçevede “eğitilmesi gerektiği” belirtildi. Ayrıca kişisel verilerin korunması konusundaki yasaların yetersiz olduğu vurgulandı.


» HÜKÜMET YASA YAPARKEN DANIŞMIYOR Yasa çıkarılırken hükümetin diğer siyasi partiler ve ilgili sivil toplum örgütlerine yeterince danışmadığı vurgulandı. Raporda, “Kilit ve hassas yasaların yazımı sürecinde parlamento içinde ve parlamento dışında danışmalar yetersiz kalıyor” denildi. Raporda bu eleştiriye örnek olarak alkol yasası ile belediye yasası örnek gösterildi.


» KAMU HARCAMALARINA YÖNELİK DENETİM YETERSİZ Parlamentonun kamu harcamalarını denetimi konusunda gelişme sağlanmadığı vurgulandı.


» MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRILMIYOR Yolsuzlukla suçlanan milletvekillerinin dokunulmazlıkları konusunda da eleştiri yapıldı. Anayasanın mevcut halinin milletvekillerinin ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı hükümler içerdiği vurgulandı.


» SİYASİ PARTİ KAPATMA AVRUPA STANDARDINDA DEĞİL Siyasi partilerin kapatılması ve finansmanı konusundaki yasaların Avrupa standardının altında kaldığı vurgulandı.


» KCK’LILARIN TUTUKLULUK HALLERİ SÜRÜYOR Barış sürecine rağmen KCK’lıların tutukluluk hallerinin sürmesi eleştirildi.


» KAMU ÇALIŞANLARI REFORMU YAPILMALI Raporda liyakata bağlı olarak terfi yapılabilmesi için kamu çalışanları reformunun gerekli olduğu vurgulandı. Bakanların bağımsız düzenleyici kurumlar üzerindeki güçleri eleştirildi.


» JANDARMA ÜZERİNDEKİ SİVİL YETKİ YETERSİZ Mevcut jandarma kanununda, jandarma üzerindeki sivil yetkinin yetersiz olduğu vurgulandı.


» SAYIŞTAY’IN ASKERİ VE İSTİHBARAT BÜTÇESİ DENETİMİ SINIRLI Sayıştay’ın, güvenlik, savunma ve istihbarat harcamalarının denetiminin sınırlı olduğu vurgulandı.


» ULUDERE’NİN SORUMLULARI BULUNAMADI Raporda birkaç yerde Uludere olayına değinilerek, sorumluların hâlâ bulunup cezalandırılmaması eleştiriliyor.


» GENELKURMAY BAŞKANI HÂLÂ BAŞBAKAN’A BAĞLI Genelkurmay Başkanı’nın, Savunma Bakanı yerine hâlâ Başbakan’a bağlı olarak çalışması eleştiriliyor.


» HSYK’DA HÂLÂ BAKAN VE MÜSTEŞAR VAR HSYK’da hâlâ Adalet Bakanı ve Müsteşarı’nın görev alması raporda eleştiriliyor.


» KADIN YARGIÇ/SAVCI SAYISI AZ Raporda adalet alanında gelen bir başka eleştiri ise, kadın savcı ve yargıç sayısının azlığı konusunda. Ayrıca savunmanın iddianamelerdeki kanıtlara ulaşımında, çapraz sorgulamada sıkıntılar yaşandığı, hükümlerin “yetersiz kalitede ve mantıksız unsurlar içermesi” eleştirildi.


» VİCDANİ RED ÇIKMALI Raporda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ilgili kararları uyarınca, inanç ve vicdan konusunda yasal düzenleme yapılması gerektiği vurgulandı.


» KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ SORUNLU Kadınların eğitim, iş pazarı ve siyasi temsile erişimlerin sınırlı olduğunun vurgulandığı raporda, kadın hakları konusundaki en sorunlu alanlar olarak da kadına yönelik şiddetin sürmesi, kızların erken yaşta ve zorla evlendirilmesi gösterildi.


» KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ Bu konuda ek adımlar atılması gerektiğinin vurgulandığı raporda, çocuk işçiliğinin de sürdüğü belirtildi.


» EŞCİNSEL HAKLARI KORUNMALI Raporda, kadın haklarının garantiye alınmasının yanı sıra, çocuklar, lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel bireylerin taciz, ayrımcılık ve şiddete karşı korunması gerektiği vurgulandı. Cinsel eğilim ve cinsel kimlik çerçevesindeki ayrımcılık ve şiddete karşı ek önlemler alınması gerektiği de raporda yer aldı.


»KORUCULUK KALDIRILMALI Barış sürecine rağmen yaklaşık 50 bin kişinin istihdam edildiği köy koruculuğu sisteminin kaldırılmaması eleştirildi.


» RUMLARIN PETROL ARAMA HAKKI TANINMALI Raporda, Türkiye’nin Akdeniz’de Rumların petrol arama hakkına yönelik tavrı eleştirildi. Ayrıca Türkiye’nin Rumların uluslararası örgütlere üyeliğine koyduğu vetonun kaldırılması da istendi.


» YUNAN VE RUMLARA TEHDİT OLMAMALI Türkiye’nin, Ege’de Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmasını “savaş nedeni” sayan kararının eleştirildiği raporda, “Türkiye, AB üyesi ülkelere yönelik hiçbir tehditte bulunmamalıdır” denildi.


» ERGENEKON’UN VARLIĞI TESCİL EDİLDİ Ergenekon davasına da değinildi. Raporda, “Karar, demokratik yollardan seçilmiş hükümeti yıkmak amacını güden bir suç ağının varlığını tescil etmiştir” denildi.

 

Medyaya baskı sürüyor

Devlet yetkilileri tarafından medyaya yönelik baskının sürdüğü vurgulanan raporda, TCK’nın 314. maddesi eleştirildi. Eleştirel gazeteciler aleyhine devlet yetkililerince açılan davaların ve bilginin serbest dolaşımının çok ötesinde çıkarları olan medya sahiplerinin yaygın otosansüre neden olduğu ifade edildi.


 

Yorum yapmayacağız

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, raporun bayramdan sonra açıklanmasını istediklerini ancak AB’nin bunu kabul etmediğini, bu nedenle de raporla ilgili bayram sonuna kadar yorum yapmayacağını belirtti. AB yolunda Türkiye’nin kararlı olduğunu ifade eden Bağış şunları söyledi: “Dost acı söyler. Avrupa her geçen gün Türkiye’den uzaklaşıyor. Genişleme yorgunluğundan bahsediyorsunuz, bizler de dışlanma yorgunluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de AB üyeliğine olan ilgi azaldı. Bu müzakere süreci Guinness Rekorlar kitabına girecek noktaya geldi. Hiçbir ülke 54 yıl bekletilmedi... Türkiye’nin açılmamış 19 faslının 16’sı üzerinde siyasi engel vardır. Siyasi engel olmayan üç fasıl, bütün ülkelerin müzakere sürecinde en sona bıraktığı fasıllardır. Çünkü o ülkelerin ekonomisi üzerine ağır yükler getiren fasıllardır. Biz de bir söz var, ‘Fazla naz aşık usandırır.’ Gerçekten Türkiye’de de kamuoyumuzun AB’ye yaklaşımı artık aşığı usandırır noktaya geldi.”


BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ: “Halkımızın AB’ye karşı bağlılığında veya tercihinde büyük bir düşme oldu. Yüzde 75’lerden geldiğimiz nokta yüzde 18-20’ler seviyesidir. Bunun kabahati bizde değil. Bunun kabahati, Türkiye’ye bir şekilde engel üstüne engel çıkaranlardır. Biz buna rağmen, geri adım atmadık, dersimize çalıştık, ev ödevimizi yaptık.”

 

Atalay: Rapordan memnunum

İlerleme Raporu’nda demokratikleşme paketinden olumlu yönde bahsedilmesi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından olumlu karşılandı. Konuyu yakından takip ettiklerini belirten Atalay, demokratikleşme paketinin raporda yer alması için yoğun çalışma yürütüldüğünü söyledi. Atalay rapordan memnun olduklarını ifade etti.

 

Arnavutluk’a iyi haber

AB Komisyonu’nun genişleme stratejisi belgesinde, üye ülkelerden, Arnavutluk’a aday ülke statüsü verilmesi ve Makedonya’yla katılım müzakerelerine başlanması istendi. Stefan Füle’nin açıkladığı İlerleme Raporları ve genişleme stratejisinde, aday ülke olmak için 2009 yılında başvuran Arnavutluk’un temel reformları hayata geçirdiği, yolsuzlukla ve örgütlü suçlarla mücadelesini sürdürdüğü ve haziran ayındaki seçimleri demokratik kurallara uygun şekilde gerçekleştirdiği vurgulandı. Yunanistan’la yaşadığı isim anlaşmazlığı nedeniyle AB yolu tıkanan Makedonya için 5’inci kez katılım müzakerelerine başlanması önerisinde bulunan Komisyon, adaylık başvurusunu 2004’te yapan bu ülkenin Kopenhag siyasi kriterlerini kafi derecede karşıladığını duyurdu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Tutuklanan savcının ev ve ofisinden 22 tabanca çıktı21 Temmuz 2016 Perşembe 16:26
 • Fidan Erdoğan'a neden bilgi vermedi21 Temmuz 2016 Perşembe 12:52
 • Bayrak satışı patladı21 Temmuz 2016 Perşembe 09:56
 • Bu vatan Astsubay Ömer Halisdemir'e minnettar20 Temmuz 2016 Çarşamba 12:05
 • İlk tutuklama Şırnak'ta16 Temmuz 2016 Cumartesi 17:10
 • Uludere'de sokağa çıkma yasağı13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:06
 • Şemdinli’de hain tuzak: 4 şehit10 Temmuz 2016 Pazar 14:26
 • Giresun'da helikopter düştü!05 Temmuz 2016 Salı 18:54
 • Zehra Çilingiroğlu tatile çıktı05 Temmuz 2016 Salı 15:14
 • Tunceli- Elazığ karayolunda askerlere bombalı saldırı04 Temmuz 2016 Pazartesi 12:26
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim