• BIST 108.953
 • Altın 144,213
 • Dolar 3,4810
 • Euro 4,1086
 • Adana : 29 °C
 • İzmir : 27 °C
 • Ankara : 23 °C

Panel Düzenlendi...

26.09.2013 10:32
Panel Düzenlendi...
Panele konuşmacı olarak Türk Tabipler Birliği(TTB) Merkez Konsey Üyesi Dr. İsmail Bulca katıldı.

 

Adana Osmaniye Tabip Odası “Sağlıkta Konsorsiyumlar Dönemi: Kamu-Özel Ortaklığı” Paneli düzenledi. Panele konuşmacı olarak Türk Tabipler Birliği(TTB) Merkez Konsey Üyesi Dr. İsmail Bulca katıldı.

Adana Osmaniye Tabip Odası yönetimi, SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel ve üyeleri, hekimler ve sağlık çalışanlarının katıldığı panel de Şehir Hastanelerinin Türkiye Sağlık ortamını, Kamu hastanelerini, diğer özel hastaneleri nasıl etkileyeceği, Başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarını nasıl etkileyeceği, Sağlık hizmetlerinin niteliğini, ulaşılabilirliğini ve halkın sağlığını nasıl etkileyeceği sorularına yanıt arandı.

 

Yaptığı açılış konuşmasında Sağlıkta dönüşüm programının en son halkasının kampus hastaneleri olduğunu belirten Adana Osmaniye Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Halit Atik,” Türkiye’nin sağlık açısından tüm geleceğini ipotek altına alan bir konuyu tartışmak için buradayız. Ondan önce ülkemizde neler olduğuna kısaca bir göz atmak istiyorum. Haziran 2013 den bu güne o kadar çok biber gazı kullanıldı ki Uluslar arası Af Örgütü, Türkiye yetkilileri protestocuların barışçıl bir şekilde toplanma ve ifade özgürlüğü hakkını güvence altına alana kadar bütün ülkelerin Türkiye’ye biber gazı, zırhlı araç ve diğer çevik kuvvet cephane teçhizatı sevkiyatını durdurması gerektiğini söyledi. Gezi soruşturmasında hâkim cebinden çıkardığı flaş diski çıkardı PC’ye taktı ve kararı okudu. Tutukluluk hallerinin devamına karar önceden verilmişti hukuksuzluk bu boyutta. Son dönemde salt ülkemizin değil tüm dünyanın tanıklığında vahşi bir polis şiddeti yaşanmaktadır. Polis, göz yaşartıcı kimyasal kullanarak barışçıl gösterileri hedef almış, milyonlar doğrudan ya da dolaylı olarak bu şiddetin hem mağduru hem de tanığı olmuştur. İçişleri Bakanlığı 4 bine yakın insanın yaralandığı söylemiştir. Hepimiz biliyoruz ki gezi olaylarında 6 tane genç çocuğumuzu kaybettik. 11 kişi gözünü kaybetti, yaralıların sayısı belli değil. Suriye’den gelen sığınmacılar sorun olarak Türkiye’nin her yerinde karşımıza çıkmaktadır. Başta barınma, beslenme, iş, gelir olmak üzere sağlık ve eğitim alanında da ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Geçen yıl yaşadığımız kızamık, sıtma, şark çıbanı salgınlarının daha da artarak karşımıza çıkması kimseyi şaşırtmamalıdır. Tifo, dizanteri, polio gibi hastalıklarında ortaya çıkma potansiyeli mevcuttur. Sığınmacılara yönelik koşulların düzeltilmediği takdirde bebek, çocuk, anne ölümleri ve kronik hastalıkların komplikasyonları kaçınılmaz olacaktır. Bir an önce tüm sığınmacıları gözeten, bütüncül bir sağlık hizmetini yerinde sunma anlayışına geçilmelidir. Suriye’deki savaş nedeniyle kaçakçılık, kaçak mazot meselesi gündemde ve 16 yaşındaki bir çocuk “Savaş Ticarettir” bunu bize Türkiye öğretti demektedir. Özel hastaneler tıp fakültelerine dönüştürülmekte tıp öğrenci kontenjanları artırılmaktadır. Tıp eğitimi iktidarın elinde oyuncak olacak bir konu değildir. Bu yanlıştan hızla dönülmeli, tıp eğitiminde yaşanan nitelik kaybı üzerine gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Başbakan’a çağrıda bulunuyoruz; Bırakın dokuz yıllık rüyanız, rüya olarak kalsın. Bu ülkenin yurttaşlarına, sağlık çalışanlarına, kamu maliyesine zarar verecek bu rüyayı gerçekleştirme inadından vazgeçin. Bu ülkenin sağlık çalışanları ve sağlık hakkına sahip çıkan yurttaşlar herkese eşit, ücretsiz, ulaşılabilir, nitelikli sağlık hizmeti için mücadeleye devam edecek. Bu mücadele insanlık mücadelesidir, bu mücadele hak ve adalet mücadelesidir”

 

Panele konuşmacı olarak katılan Türk Tabipler Birliği(TTB) Merkez Konsey Üyesi Dr. İsmail Bulca, Liberal Dönem, Neoliberal Dönüşüm Dönemi, Dönüşüm Nasıl Oluyor, Kamu Hastane Birlikleri, Genel Sekreter ve hastane yöneticilerinin yetkileri, 3359 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu ve Hizmet Bedelleri konularına açıklık getirerek katılımcıların sorularına yanıt verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Şehit Ömer Halisdemir'in adı havalimanına verilmeli27 Temmuz 2016 Çarşamba 14:31
 • Beştepe’de kritik zirve27 Temmuz 2016 Çarşamba 14:22
 • FETÖ mağduru polis adayları Cumhurbaşkanı'ndan yardım istedi27 Temmuz 2016 Çarşamba 14:09
 • TSK darbe girişimi için rakam verdi27 Temmuz 2016 Çarşamba 14:06
 • Korkmakta çok haklısın!27 Temmuz 2016 Çarşamba 13:04
 • Adana’da bir kalp ameliyatı için ilk kez robot kullanıldı27 Temmuz 2016 Çarşamba 12:54
 • Adana'da iş adamlarından da "1 dolar" çıktı27 Temmuz 2016 Çarşamba 12:42
 • Otomobil portakal bahçesine uçtu27 Temmuz 2016 Çarşamba 12:39
 • Şehit Özel Harekat Polisi Malkav'a son görev27 Temmuz 2016 Çarşamba 11:28
 • 50 polisi şehit eden Pilot Azimetli'nin ifadesi27 Temmuz 2016 Çarşamba 10:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim