• BIST 107.202
 • Altın 145,263
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312
 • Adana : 26 °C
 • İzmir : 24 °C
 • Ankara : 18 °C

PKK'nın Kurucusu Paris'te Öldürüldü

10.01.2013 11:32
PKKnın Kurucusu Pariste Öldürüldü
Aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 kadın düzenlenen silahlı saldırıda öldü.

"Türkiye'de Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeyle Kürt sorununun çözümü için yeniden adımlar atılırken, Paris'ten PKK'ya suikast haberi geldi. PKK'nın Paris'teki enformasyon bürosuna kimliği belirsiz silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda, aralarında örgütün kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç PKK'lı öldürüldü. Ankara'dan ilk açıklamayı yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "PKK'nın kendi iç hesaplaşması gibi" diye konuştu.

"İMRALI'YA KARŞI"

PKK'nın Avrupa sorumlusu olarak bilinen Zübeyir Aydar, örgütün Paris'teki enformasyon bürosuna düzenlenen saldırının, İmralı ile yapılan görüşmelere karşı yapıldığını öne sürdü. Rudaw haber sitesine konuşan KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç PKK'lı kadının öldürüldüğü silahlı saldırıyı değerlendirdi. Aydar, "Saldırılar, İmralı ile yapılan görüşmelere karşı yapılıyor” ifadesini kullandı.

Aydar, “Bu saldırı, yeni sürece karşı yapıldı. Karanlık güçler tarafından yapıldı" derken sözünü ettiği güçlerin Türkiye’deki derin devlete bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Hürriyet Dünyası'nın edindiği bilgiye göre, kimliği belirsiz kişi veya kişiler Paris’teki Gare du Nord’da bulunan bir binanın birinci katında yer alan Kürdistan Enformasyon Bürosu’na girerek susturuculu silahla ateş açtı.
Saldırıda PKK’nın Almanya sorumlusu Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez başlarından vurularak öldürüldü.

Saldırı, üç PKK’lıdan uzun süre haber alınamaması üzerine, arkadaşlarının saat 01.00 sıralarında kapı önündeki kan izlerini görüp kapıyı kırarak içeri girmeleri sonucu ortaya çıktı.

Özgür Politika gazetesi muhabiri Selma Akkaya, arkadaşı Fidan Doğan'ın gece saat 01.00 olduğu halde hala evine dönmemesi üzerine binaya geldiklerinde kapı önünde kan izleri gördüklerini, bunun üzerine kapıyı kırıp içeri girdiklerinde suikastı fark ettiklerini açıkladı.

SAKİNE CANSIZ KİMDİR?

Sara kod adlı Sakine Cansız PKK’nın kuruluş çalışmasında bulundu. Tuncelili olan Cansız daha sonra grubun kuruluş çalışmalarına katıldı. Elazığ ve Bingöl’de çalışmalarını sürdürdü. 1978 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Fis köyünde PKK’yı kuran isimler arasında bulunan Cansız, 12 Eylül askeri darbesiyle gözaltına alındı ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde yattı. Dünyanın en kötü 10 cezaevi arasında sayılan Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu olan Cansız, 1980’li yıllarda ilk siyasi savunma yapan kadın PKK’lı oldu. Cezaevindeki direnişi nedeniyle PKK içerisinde efsane haline geldi. 1990’lı yıllarda tahliye olduktan sonra Bekaa Vadisi'ne gitti. Uzun süre Osman Öcalan’ın liderliğindeki Zeli Kampı'nda kalan Cansız, kadın örgütlenmesini yürüttü. Ancak 1992 yılında PKK’nın cephe savaşı vermesi ve 500 militanını kaybetmesinin ardından, Osman Öcalan örgüt tarafından sorgulanarak etkisizleştirilirken, Cansız Murat Karayılan tarafından Almanya temsilcisi olarak atandı. Almanya’dan sonra ise Fransa’da örgütsel çalışmalara devam etti.

Abdullah Öcalan 1999 yakalandığında Soruşturma Komisyonu'na verdiği ifadede Fransa’da öldürülen Sakine Cansız hakkında şöyle demişti:

"Kadın örgütlenmesini erkek feodalizminden kurtarmak, güçlü bir kadın yaratmak istediğim için oluşturdum. Bol bol tartışmalarını istedim. Sara Kod adlı Sakine Polat (Cansız) da hatırladığım isimler arasındadır. Görevden alınan Sakine şu anda Avrupa'dadır. Fransa tarafından kendisine pasaport verilmiştir. Kapalıdır. Duygu ve düşüncelerinde partiye bağlıdır."

FİDAN DOĞAN KİMDİR?

Öldürülen kadınlardan Fidan Doğan KNK (Kürdistan Ulusal Kongresi) Paris temsilcisiydi.

İNFAZ ŞÜPHESİ

Fransa Kürt Dernekleri Başkanı Mehmet Ülker ise suikastın saat 18.00-19.00 civarında gerçekleşmiş olabileceğini belirterek son derece profesyonelce işlenmiş olduğuna dikkat çekti.

AFP haber ajansına konuşan Paris Kürt Enstitüsü Direktörü Leon Edart da “Manzara insana bunun bir infaz olduğunu düşündürüyor ancak olayın tam olarak nasıl geliştiği soruşturmayla belli olacak” dedi.

Olay yerine gelen Fransız polisi incelemelerini sürdürüyor. Polis yetkilileri, öldürülen kadınların örgüt içi infaz kurbanı olabilecekleri ihtimali üzerinde durulduğunu bildirdi.

ANKARA'DAN İLK TEPKİ

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Çelik de, "PKK'nın kendi iç hesaplaşması gibi. Örgüt içinde benzerlerini daha önce gördük" dedi.

Çelik, "PKK’nın kendi içinde infazlar yaptığı bilinen bir şey. Kesin bir şey söylemek için bekleyip görmek lazım.
PKK bir tane midir bundan emin değilim. PKK içinde farklı güçlere taşeronluk yapan gruplar olduğunu PKK’ya yakından tanıyan isimler de kabul ediyor. Bu süreci provoke etmek isteyenler olabilir. Herkes teyakkuz halinde çok dikkatli olmalı" diye konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMA YAPACAK

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, cinayeti “dayanılmaz” olarak nitelendirirken cinayetlerle ilgili olay yerinde incelemelerde bulunacağını söyledi.

France Info radyo kanalına konuşan Valls, cinayetlerle ilgili yorum yapmanın şu an için erken olduğunu belirterek, “Bırakalım yetkililer gerekli soruşturmalarını tamamlasın” dedi.

DTK: FRANSA DEVLETİ BU OLAYI AÇIĞA ÇIKARMALI

Suikastın ardından Demokratik Toplum Kongresi’nden (DTK) yapılan açıklamada, "Avrupa'nın ortasında bile Kürt halkına vahşet uygulanabilmektedir. Fransa devletinin bu olayı açığa çıkarması gerekmektedir. Tüm Kürt halkını ulusal birlik anlayışı ile şehitlerini sahiplenme için demokratik eylemlere çağırıyoruz" denildi.

Açıklamada, "Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in vahşice katledilmesini nefretle kınıyoruz. Avrupa'nın ortasında bile Kürt halkına vahşet uygulanabilmektedir. Fransa devletinin bu olayı açığa çıkarması gerekmektedir. Sadece Kürt özgürlük hareketinin değil cinsiyet özgürlükçü paradigmanın da hedef alındığını göstermektedir. Tüm Kürt halkını ulusal birlik anlayışı ile şehitlerini sahiplenme için demokratik eylemlere çağırıyoruz” ifadesi kullanıldı.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ise, "Üç Kürt kadın alçakça katledildi. Bu Kürt kadınlarının mücadelesine bir saldırıdır. Kürt kadınları daha güçlü mücadele edecek" dedi.(Hurriyetplanet)

EMRE USLU: NASIL OKUMALI

PKK’nın kurucu üyelerinden Sakine Cansız PKK içindeki Kürt Alevi yapılanmanın önde gelenlerinden biridir. PKK içindeki Alevi-Sünni çatışması, diğer adıyla Urfalılar-Dersimliler çatışması öteden beri bilien bir çatışmadır. PKK taban itibariyle sünni tavan itibariyle Alevilerin ağırlıkta olduğu bir yapıdır. Bu zaman zaman PKK içinde kanlı infazların yolunu da açmıştır.
Abdullah Öcalan’ın devreye barış için devreye girdiği dönemlerde PKK’nın içindeki dersimliler grubu bu girişimlere genelde karşı çıkmıştır. Örneğin 1999 yılında Öcalan PKK unsurlarına çekilin talimatı verdiğinde dersimliler buna karşı çıkmış bunların bir kısmı da çekilmemiştir.

Yine 2011 de Öcalan Türk-Kürt tarihinin en büyük barışına hazırlanıyoruz dediğinde PKK içindeki dersimliler grubunun yönlendirmesiyle Silvan saldırısı yapılmış süreç baltanmıştı. PKK’nın batı ve karadeniz yayında etkinliği belirgin bir şekilde devam eden bu grubun PKK ile yapılacak barış görüşmelerini sabote etmesi her an mümkündür.

Bu nedenle 2009 yılından bu yana PKK sınır dışına çekimeden barış görüşmeleri yapılmaz diyorum. Bu nedenle son İmralı görüşmelerinden oldukça umutsuzum. PKK’nın iç sorunlarını çözmeden Türkiye ile masaya oturması oldukça problemli ve sancılı bir süreç demektir.

İşte Sakine Cansız cinayeti tam bu keşmekeşin kesiştiği noktada ortaya çıktı. Sakine Cansız, örgüt içinde Mustafa Karasu ve Duran Kalkan ekibine yakın ama pasifize edilmiş bir örgüt lideriydi. Bu yönüyle de onun infaz edilmesi Duran Kalkan ve Mustafa Karasu ekibine verilmiş net bir mesajdır.

Mesajın anlamı şu: Barış sürecini kabul edip devletin önerdiği plana göre Avrupa’ya gelirseniz Sakine Cansız gibi infaz edilmeyeceğinizin garantisi yoktur. Bu nedenle savaşa devam.

Bu infazi örgüt içi bir infaz gibi görünmekle birlikte özellikle Paris’te daha önce de benzer infazlar yapmış İran istihbaratının işi olma olasılığı da vardır.

İnfazın arkasında kim olursa olsun mesaj PKK liderlerine veriliyor ve çok net: “Örgütü bırakıp Avrupaya gelirseniz infaz edilmeyeceğinizin garantisi yok.”

O halde bu cinayetten yola çıkarak şu değerlendirmeyi yapabiliriz:

1) Muhtemel barış olasılığı giderek artıyor ve bu da üçüncül aktörleri, İran, Suriye vb gibi, oldukça rahatsız ediyor. Paris’te infaz yaparak Örgüt liderlerine Avrupa’ya gelmeyi kabul etmeyin diyor.

2) PKK içinde barış olasılığına karşı ciddi bir yarılma yaşanıyor ve bu yarılma infazlara kadar gidiyor

3) Eğer infazların barış süreciyle ilgisi yoksa –ki bu da pekala mümkün- örgüte yönelik Avrupa’ya yapılan operasyonlar nedeniyle bir iç tartışmanın sonucu olabilir. Özellikle Fransa’da yapılan operasyonlarda örgüt üyelerinin birbirlerini Fransız güvenlik makamlarına ajanlık yapmakla suçladıklarını biliyoruz. Fransa’da örgüte yönelik operasyonlarda bir çok kişi tutuklanırken örgütün kurucularından Sakine Cansız’ın elini kolunu sallaya sallaya kamuya açık bir kurumda yöneticilik yapması onu örgüt içinde “ajan” durumuna düşürmüş olabilir. Örgüt’te “ajan”ın cezası infazdır…

Sonucu itibariyle Sakine Cansız’ın infazı hem örgüt içinde bir çatlamaya neden olabilir. Hem de İmralı sürecine yönelik kuşkuların derinleşmesine neden olabilir
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Tutuklanan savcının ev ve ofisinden 22 tabanca çıktı21 Temmuz 2016 Perşembe 16:26
 • Fidan Erdoğan'a neden bilgi vermedi21 Temmuz 2016 Perşembe 12:52
 • Bayrak satışı patladı21 Temmuz 2016 Perşembe 09:56
 • Bu vatan Astsubay Ömer Halisdemir'e minnettar20 Temmuz 2016 Çarşamba 12:05
 • İlk tutuklama Şırnak'ta16 Temmuz 2016 Cumartesi 17:10
 • Uludere'de sokağa çıkma yasağı13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:06
 • Şemdinli’de hain tuzak: 4 şehit10 Temmuz 2016 Pazar 14:26
 • Giresun'da helikopter düştü!05 Temmuz 2016 Salı 18:54
 • Zehra Çilingiroğlu tatile çıktı05 Temmuz 2016 Salı 15:14
 • Tunceli- Elazığ karayolunda askerlere bombalı saldırı04 Temmuz 2016 Pazartesi 12:26
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim