• BIST 108.594
 • Altın 144,399
 • Dolar 3,4942
 • Euro 4,1102
 • Adana : 25 °C
 • İzmir : 22 °C
 • Ankara : 16 °C

Umutlar başka bahara kaldı!

07.09.2013 23:50
Umutlar başka bahara kaldı!
Arjantin'in Buenos Aires kentinde IOC heyetinin yaptığı final oylaması sonucunda İstanbul, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma şansını yakalayamadı...

DAKİKA DAKİKA YAŞANAN GELİŞMELER

- Yapılan final oylaması sonucunda Tokyo, oyların çoğunluğunu alarak İstanbul'u geride bıraktı ve 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkı kazandı.

- 94 kişinin oy kullandığı ilk tur oylaması sonucunda İstanbul ve Tokyo finale kaldı. İlk tur oylaması sonucunda Madrid elendi.

- İlk oylamada Tokyo ilk sırada yer aldı. Madrid ve İstanbul için eşit oy çıktı. İki şehir için yeni bir oylama daha yapılıyor.

- İlk oylamada Madrid ve İstanbul için eşit oy çıktı.

- Buenos Aires'te oylama numaraları belli oldu: Tokyo 2, İstanbul 8 ve Madrid 1 numara.

- Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ilk tur oylaması için toplantıya girdi.

- 2020 Olimpiyatları ev sahipliği için aday olan İstanbul, Tokyo ve Madrid'in sunumları bitti.

4 OY FARKLA GEÇTİK

İlk oylamada eşitlik olmasından dolayı Madrid ve İstanbul arasında bir oylama daha yapıldı. Oylama sonucunda İstanbul, Tokyo'yu 49-45 ile geçerek finale kaldı.

ŞİMDİ GÖZLER 23:00'TE

2020 Olimpiyat Oyunlarını yapacak şehir TSİ ile 23:00'te yapılacak olan oylama sonucunda belli olacak... 97 IOC üyesi TSİ 23:00'te oy kullanacak ve 2020 oyunlarını Tokyo'nun mu İstanbul'un mu yapacağına karar verecek...


Gün içerisinde yaşanan gelişmeler ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

"16 saatlik rekor bir uçuşla buraya gelirken değerlendirme yapıp komiteyi hangi dillerde selamlayacağımızı konuştuk. Ben ortak bir dile inanıyorum. Ben sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Dostluğun ve kardeşliğin şehri İstanbul'dan bir mesaj vermek istiyoruz. Dünyanın tüm dillerine, tüm dinlerine, yer yüzünde nefes alıp veren herkese, olimpiyat ateşi kadar sıcak mesajlar vermek istiyoruz.

"EŞİM VE ÇOCUKLARIM BENİ AFFETSİNLER"

16 yıl boyunca amatör sporcu olarak sporu yaşadım. Eşim ve çocuklarım beni affetsinler, en az onlar kadar ben İstanbul'a aşık oldum. İstanbul ve spora olan sevdamı olimpiyat meşalesi altında birleştirmek en büyük hedeflerimden biri oldu. 1996'da İBB başkanı olarak burada sunum yapmıştım. Şimdi Türkiye'nin Başbakanı olarak buradayım. Şunu bilmenizi isterim ki halkının çoğunluğu müslüman olan ülkemizde yapılacak olimpiyatlar barış için verilecek en net mesaj olacaktır. Türkiye Olimpiyat isteğinin arkasında tam bir kararlılık içinde. Biz ülke olarak çok genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. 7 yıl sonra bugünün çocukları da daha müreffeh bir Türkiye'de yaşayacak. Eğer gençliğe ilham verilebiliyor ise Olimpiyat bunun en önemli noktasıdır.

Kıtaların buluştuğu bu kadim şehirde olimpiyatın gerçekleşmesi, medeniyetlerin buluşması olacaktır. Buradan tüm dünyaya şu mesajı iletiyorum, Gelin hep birlikte köprüler kuralım."

SUAT KILIÇ: "BU BÜTÇEYİ SPORA AYIRACAĞIZ"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye'nin yıllık 500 milyon dolar tutarında spor planı bulunduğunu belirterek, 'İstanbul 2020 programı gerçeği dönüşse de gerçekleşmese de biz olimpiyat ve paralimbik ruhunu Türkiye'de yeniden inşaa etmek için bu bütçeyi spora ayırmaya devam edeceğiz' dedi.

Kılıç, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) 125. Genel Kurulundaki sunumda, İstanbul'un ilk olimpiyat adaylığı sırasında 19 yaşında olduğunu hatırlatarak, "Bugün 41 yaşındayım. Türkiye'nin Gençlik ve Spor Bakanı olarak huzurunuzdayım ve bu zaman zarfından Türkiye'nin nasıl olgunlaştığını gördüm" dedi.

Haziran ayında Türkiye'nin evsahipliği düzenlenen Akdeniz Oyunları'na dikkati çeken Kılıç, şunları söyledi:

"Akdeniz Oyunları, bizim açımızdan adeta altyapımızı test etmemiz için imkandı. TOKİ bizim altyapı kurumumuz, 7 yıllık bir inşaat programını sadece 18 ay içerisinde tamamlayarak Akdeniz Oyunları'na yetiştirdi. Türkiye, sporu herkes için erişilebilir kılmaya devam ediyor. 776 yeni spor merkezi hale hazırda inşaa ediyoruz. 2014 yılı sonu geldiği zaman 568 tanesini tamamlamış olacağız. Taahütlerimizi yerine getiriyoruz ve sizin içinde taahütlerimizi yerine getireceğiz.

500 milyon ABD doları tutarında ulusal spor planımız var yıllık olarak. İstanbul 2020 programı gerçeği dönüşse de gerçekleşmese de biz olimpiyat ve paralimpik ruhunu Türkiye'de yeniden inşaa etmek için bu bütçeyi spora ayırmaya devam edeceğiz. Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum. Çünkü eksiksiz bir desteği sağladığı bu yolculuk sırasında. Aynı zamanda Prof Dr. Erdener'le birlikte çalışıyoruz.'

DOPİNGLE MÜCADELE

"Dopinge karşı sıfır toleransımız var" diye konuşan Kılıç, bu konuda uygulanan politikaya dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Bizim politikamız gayet net gerçekten dopinge karşı sıfır toleransımız var. Türkiye dopingle mücadele inisiyatiflerini daha da güçlendirme ve bu alandaki yatırımlarını daha da artırmaya devam edecek. Aynı zamanda yasaklanmış olan maddelerin ithalat, ihracat ve satışını engellemek için gerekli olan yasayı da geçirecek. Aynı zamanda doping kullanımış olan bütün sporcularda Ceza Kanunu kapsamında soruşturmaya tabi tutacaklar."

HASAN ARAT: "İSTANBUL 2020'Yİ HAYAL EDİN"

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki sunumda ilk olarak İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat söz aldı. Arat, Türkiye'nin olimpik değerler üzerine bina edilen bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinin hikayesi... Türkiye, olimpik değerler üzerine bina edilen bir ülkenin hikayesi... Son 20 yılda 5. defa aday olduk ve birçok insanla tanışma fırsatı bulduk. Aralarında rakiplerimiz de var ama bu seyahati dost şehirlerimizle yapmış olmak bizim için çok önemli. Bize gerçekten çok önemli bir miras bırakıyorsunuz. Kalbimin en derinliklerinden teşekkürlerimi iletiyorum" şeklinde konuştu.

Sunumlarında Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) neden İstanbul'u seçmesi gerektiğini anlatacaklarını aktaran Arat, "Bugün, neden İstanbul'u seçmenin vakti geldiğini anlatacağız. İstanbul'un 2020 yılında mükemmeliyeti nasıl sunacağını sizlere anlatacağız. Bu, Türkiye'nin isteğidir. Olimpiyat hareketi, sporun üstüne geçtiğinde ve dünyayı birleştirdiğinde en önemli hale gelir. Lütfen İstanbul 2020'yi hayal edin" ifadelerini kullandı.

UĞUR ERDENER: "TÜRKİYENİN TARİHİ ZATEN SPOR ÜZERİNE KURULMUŞ"

IOC Üyesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, Türkiye'nin spor kültürü üzerine kurulduğunı söyledi.

Arat'tan sonra söz alan Erdener, İstanbul'un Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu'nun yüzyıllar boyunca başkentliğini yaptığını hatırlatarak, "İstanbul, coğrafyası, sanat, kültür ve siyasi önemi çok yüksek bir şehir. Türkiye'nin tarihi zaten spor üzerine kurulmuş. Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, olimpiyat değerlerine çok önem veren ve bu değerleri Türk toplumunun özüne işlemiş bir kişi" diye konuştu.

Türkiye'nin olimpiyat düzenleme isteğini merhum eski TMOK Başkanı Sinan Erdem'den devraldıklarını aktaran Erdener, "Ondan sonra atletlerimiz, sporcularımız ve toplumumuz çok önemli geliştirme programları uyguladık. Dopingle mücadele konusunda hükümetimizle birlikte çok önemli programlar ve taahhütler ortaya koyduk. WADA'nın bir üyesi olarak, doping konusundaki 'sıfır tolerans' politikamızı da sonuna kadar sürdüreceğimizi burada söylemek istiyorum" şeklinde görüş belirtti.

ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY: "ENERJİK BİR ÜLKEYİZ"

Milli tenisçi Çağla Büyükakçay ise Türkiye'nin 74 milyon nüfusa sahip olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Nüfusun çoğu 25 yaşın altında. Enerjiğiz, iyi eğitim aldık. Biz geleceğe örnek olmak istiyoruz. Kültürü, sporu seviyoruz, dünyayı değiştireceğimize inanıyoruz. Olimpiyat sporcusu olmak ve olimpiyatları ülkeme getirmek istiyorum. Sekiz yaşımda tenis raketimi elime aldığımda, bu ilk görüşte aşktı. 10 yaşıma geldiğimde hayalim dünyadaki bir numaralı tenisçi olmaktı. 2010'da grand slam oynamaya hak kazanan ilk kadın Türk sporcu olmuştum. Şimdi benim neslimin hayali var; olimpiyatları ilk kez ülkemizde yapabilmek. Sizden tüm istediğim bana inanmanız, güvenmeniz."

ALP BERKER:"İSTANBUL'DAKİ OYUNLAR BÖLGEYİ ETKİLEYECEK"

İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker de İstanbul'da oluşturulan ortaklıklarla sporun daha da ileriye gitmesine katkı sunacaklarını anlatarak, "İstanbul'daki oyunlar, bölgenin manzarasını değiştirecek ve bunu kalıcı olarak yapacak. Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlar için yeni bir pazar oluşturacak. Oyunlarımız, Avrupa içerisinde 27, Asya'da 10 olmak üzere alanlara yerleştirilecek. Geçmişteki oyunların planlamasına benzer bir planımız var. Unutulmaz bir organizasyon ortaya koymak, tüm sporseverler için büyülü bir oyunlar deneyimi ortaya koymak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan sunumlar sırasında barkovizyonda İstanbul ve Türkiye ile ilgili görüntülere, halkın olimpiyat hakkındaki görüşlerine yer verildi.

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nı düzenleyecek kentin açıklanmasına saatler kala Türk heyetinin İstanbul sunumu tamamlandı.

JACQUES ROGGE: "İSTANBUL MÜKEMMEL BİR SUNUM GERÇEKLEŞTİRDİ"

İstanbul'un sunumunun ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge, İstanbul'un mükemmel bir tanıtım gerçekleştirdiğini söyledi. Daha sonra IOC üyeleri, Türk heyetine İstanbul 2020'yle ilgili sorular yöneltti.

UĞUR ERDENER: DOPİNGLE MÜCADELE ÖRGÜTÜMÜZ ÇOK İYİ ÇALIŞIYOR

Son dönemde Türkiye'de çok sayıda sporcuda doping çıkması ve bunun nedeninin sorulması üzerine söz alan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, "Eğer yeterli denetim mekanizması olmazsa, yeterli sayıda sonuç elde edemezsiniz. Dopingle mücadele örgütümüz çok iyi çalışıyor. İki yıl önce kurulmasına rağmen çok iyi örgütlenmiş durumda. WADA ile birlikte çalışıyoruz. Önemli organizasyonlarda istişare halindeyiz. Bu konuda tek bir politakımız var; dopinge karşı sıfır tolerans" diye konuştu.

Bu yıl doping testi sayısının giderek arttığını anlatan Erdener, "Elbette bu önemli konuyla bağlantılı pek çok husus var. Bunların en önemlisi eğitim. Pek çok paydaş var bu süreçte. Bu, sadece sporcunun ve onun antrenörünün sorunu değil. Dopingle mücadelemizde önemli sonuçlar elde edeceğiz. Bu yıl içinde de bu sonuçcları görmeye başlayacağız. Tüm problemleri tespit etmiş durumdayız" şeklinde konuştu.

ULAŞIM KONUSU

İstanbul'un ulaşımda yaşadığı sıkıntılarla ilgili gelen bir soruyu İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker yanıtladı.

Berker, İstanbul'un ulaşım master planı bulunduğunu kaydederek, "Gayet ayrıntılı bir şekilde üzerinde çalışılmış, modellemesi ile testleri yapılmış ve kanıtlanmış bir plan bu. Ortalama olarak her bir sporcu, seyahatini 16 dakika içinde tamamlayacak. Sporcuların yüzde 50'si sadece 5 dakikalık bir yolculukla arenalara ulaşacak. Yine oyun haritamızın yüzde 100'ü 24 saat boyunca açık kalacak. Burada asgari hız saatte 70 kilometre ve trafik ışığı bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

Havaalanları için varış sisteminin testlerini yaptıklarını anlatan Berker, "Gerekli planları çıkarmış bulunuyoruz. Belediyemiz ve merkezi hükümet, 1,2 milyar dolarlık trafik altyapı yatırımını 2005 yılından bu yana her yıl tahsis ediyor. Bu altyapı yatırımları birkaç yıl içinde 9,8 milyar dolara ulaşmış olacak" diye konuştu

ROGGE'DAN ERDOĞAN'A DİPLOMA

Soru ve cevapların ardından yeniden söz alan IOC Başkanı Rogge, "Şimdiye kadar gerçekleştirdiklerinizle gurur duyabilirsiniz, örnek oldunuz. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu katkılarınızı onurlandırmak için diploma vermek istiyorum" diye konuştu.

Daha sonra Rogge, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a diploma takdim etti. Bu törenin ardından İstanbul'un sunumu sona erdi.

Türk heyetinin, sunum ve soru-cevaplarla süren tanıtımı yaklaşık 70 dakikayı buldu.

BAŞBAKAN YARDIMCISI ALİ BABACAN

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son iki yıldır İstanbul'un olimpiyatları alması için çok iyi hazırlandıklarını söyledi.
Babacan, İstanbul'un oyunlara ev sahipliği yapmak için mükemmel bir konumda olduğunu dile getirerek, "Hükümetimizin taahhütleri, finansal altyapımız, şimdiye kadar kabul ettiğimiz yasalar bizim bu oyunları İstanbul'da başarılı bir şekilde gerçekleştirmemize katkıda bulunacak. İstanbul'un farklı medeniyetlerin buluştuğu bir şehir. İstanbul, dünyada farklı ülkelerden en fazla ziyarete uğrayan 6. şehir konumunda. İstanbul canlılık, gençlik, saygı demek. Bunlar aynı zamanda olimpiyatın da değerleridir. Başbakanımız, Spor Bakanımız, Ekonomi Bakanımız, Maliye Bakanımız, genç sporcularımız burada olmaktan dolayı çok heyecanlılar" dedi.

Ali Babacan, olimpiyata halkların desteği için yapılan anketlerin çok şeffaf bir şekilde gerçekleştiğini dile getirerek, "Anketlerde İstanbul, halkın en yoğun şekilde desteklediği şehir. Bu destek yüzde 94. 2020 geldiğinde Türk halkının desteğini görmüş olacaksınız" şeklinde konuştu.

Türk ekonomisinin her geçen gün daha da geliştiğinin altını çizen Babacan, sözlerini şöyle devam ettirdi:
"Türkiye'yi başka bir ülke ile kıyaslamaya gerek yok. Biz sadece son 10 yıllık ekonomik performansımızdan bahsettik. Özellikle de refah yapımızdaki inanılmaz değişiklikten bahsettik. Türkiye sadece kişi başına geliri artırmakla kalmıyor, bu geliri yurttaşları arasında daha adil dağıtıyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyeleri arasında gelir adaletsizliğinin en hızla düzeldiği ülkelerden birisi. Bence kendimizle gurur duymaya hakkımız var."

Türkiye'nin Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika arasında bir keşişme noktası olduğunu aktaran Başbakan Yardımcısı Babacan, "Gençlerden bahsedildiği ve bölgeye bakıldığı zaman olimpiyat atmosferi bizim bölgemize gerçekten olumlu etki sağlayacaktır. Olimpiyatların temeli ve vizyonu çok bağlantılı. Suriye'deki durumun farkındayız. Uluslararası toplum bu konuda çaba sarfediyor. Aynı zamanda Türkiye de uluslararası toplumun bir parçası olarak Suriye'deki durumu izliyor" diyerek sözlerini tamamladı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Necati Şaşmaz da Taksim'de demokrasi nöbetinde21 Temmuz 2016 Perşembe 10:05
 • Adana darbeye karşı tek yumruk oldu21 Temmuz 2016 Perşembe 06:00
 • Büyükşehir projelerine ÇÜ’den teknik destek20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:27
 • Adana Demirspor'da toplu imza20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:24
 • Demokrasi darbeyi yener ve önler20 Temmuz 2016 Çarşamba 09:31
 • Darbe şehidi polis memuru toprağa verildi19 Temmuz 2016 Salı 20:00
 • 4 pilot adliyeye sevk edildi16 Temmuz 2016 Cumartesi 15:11
 • Halk, darbe girişimindeki askerleri polise teslim ediyor16 Temmuz 2016 Cumartesi 02:16
 • Bahçeli'den Hükümete tam destek16 Temmuz 2016 Cumartesi 01:05
 • Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tazminat ödeyecek14 Temmuz 2016 Perşembe 19:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim