• BIST 107.112
 • Altın 145,460
 • Dolar 3,5237
 • Euro 4,1103
 • Adana : 34 °C
 • İzmir : 33 °C
 • Ankara : 28 °C

Yıldıray ARIKAN Katliam Yaptı..?

23.09.2013 19:03
Yıldıray ARIKAN Katliam Yaptı..?
Aytaç Durak'ın En Başarılı Projesi...

Yeşil, çevre, eko sistem, şehirleşme ve sanayileşme odaklı çevre kirliliği, nebatat meselesi insanoğlu için elzem bir konu olduğu su götürmez bir gerçektir. Devletlerin ana gündem maddeleri arasında haklı olarak yer almaktadır. Dünya Var olduğu günden bu yana; Kutsal kitaplar, kadim gelenekler bilgeler, fıtratını kaybetmeyen fikir akımları yukarda zikrettiğimiz konulara özen, itina  ve ehemmiyet göstermişlerdir.

    Kur’an-ı Kerim de bu konuda yüzlerce ayet vardır. Bitkilerden Allah’ın ayetleri olarak bahsetmiştir. İnsanlar ve bitkiler arasındaki  muazzam ilişki anlatılmıştır. Hülasa sayılabilecek Peygamber Efendimize ait olan hadis herkesin malumudur, ’Kıyamet  kopuyor dahi olsa, elinizdeki ağacı toprağa dikin’ ’Yine muhteşem bir çevrecilik dersi, ‘’Yerde gördüğünüz taşı kaldırmanız sadakadır’’..

        Türkiye de ve İslam Dünyasında bu ayetler çok gündemde değildir. İslam dünyasının trajik sorunları nedeniyle onları azade tutarsak, Ülkemizdeki Dindarları/Muhafazakarları/İslamcıları anlamak mümkün değildir. Bir çok konuda ‘’hassasiyet ‘’ gösteren bu kitle bu konu da söyleyecek sözü yoktur .Gerekli –gereksiz bir çok meselede kurumları bulunan insanların ,ciddiye alınacak tek bir tane çevre derneği yoktur. Zamanın beherinde bu konuyu dostlarımla değerlendirdim, lakin gerekli talep oluşmadığı için kuvveden fiile geçmedi. Büyük bir kayıp ve eksiktir.

    Alim, Aydın ve Entelektüeller her konuda konuşur ,bu konular da konuştuklarını ben duymadım. Dindar insanların; HES konusu Çevre kirliliği, Yeşil meselesiyle alakalı kamuoyuna sundukları bir kuram/teori taslakları yoktur.

     Ülkemizde Bu meseleler maalesef –istisnalar hariç-sorunlu insanların gündemidir. Yeşil meselesi ;Bohem, lümpen, Vandal hayat tarzına mahsus fantastik bir uğraşı alanı haline gelmiştir. Bu insanların yapmış oldukları eylemler, insanımızda haklı olarak karşılık bulmamıştır. Bu nedenle Yeşil ve Çevre harekatının Anadolu da karşılığı yoktur.

     Gezi Parkı olayları meseleye hassasiyet getirmemiş meseleye ideolojik bir boyut katarak kamplaşmaya vesile olmuştur. Bu durum Ak parti vesilesiyle Dindarlar da yeni bir ruh halinin doğuşuna vesile olmuştur. Artık, bir nedenle ağaç kesen CHP’li arama metodu bu kesim de yeni çevrecilik dürtüsüdür.

   Çevre meselesin de artık akıl rafa kalkmış, politik mülahazalar, siyasi çıkarlar ön plandadır. Bu ciddi mesele siyasi konulara feda edilmeye doğru gitmektedir. Dikkat edin bu konu da o kadar eksiğimiz mevcut ki, bu konuda ihtisas sahibi  ne bir kanaat önderi, ne bir ciddi STK olmayışı gün gibi ortaya çıkmıştır. Genel de açıklamalar her konuyu bilen siyasi merkezlerden gelmiştir.

     Bu manzaradan Adana da nasibini Çukurova Belediyesi hizmet binasının yapıldığı alan münasebetiyle almıştır.

     Binanın yapıldığı alan eski sülüklü pınardır. Zamanın da hiçbir geçerli kriter uygulanmaksızın yapılmış rezil bir alandır .Dikilen ağaçlar çevreyle uyumsuz, görsellikten uzak, mevcut coğrafya ile çelişkili  bir yapıdadır. Zaten bu yapı tezahürünü göstermiş, sülüklü pınar  uyuşturucu ve kadın ticareti yapılan, tinercilerin  uğrak mekanı, insanlığa zarar ne varsa bünyesinde barındıran bir park haline gelmiştir. Tüm bu gözlemlerimi 5 yıl boyunca parkın yanındaki apartmanda ikamet ederek öğrendim.

    Eşrefi mahlukat olan insan dahi, fıtratının dışına çıktığı zaman adileşir , zalimleşir ve çirkinleşir. O zaman rehabilite edilmesi, onarılması olmazsa –eskiden idam vardı-itlaf edilmesi ,ortadan kaldırılması gerekir. Bence ağaç ve yeşil de böyledir. Sülüklü pınardaki ağaçların kesilmesi çok doğru ve yerinde bir karardır. O parkın rehabilitesi mümkün değildi .Hatta belediye evleri mevkiindeki korulukların tamamına yakını kesilmeli ,radikal projeler hayata geçirilmelidir .Çünkü koruluklar amacın dışına hizmet etmektedir. Seçilen ağaçlar dikim şekilleri bölgenin konjonktürüne terstir, ıslahı mümkün değildir. Mevcut proje doğru ve yerinde olmuştur.

      Sayın Aytaç DURAK’ın bu şehirdeki en doğru projesi Merkez parktır. Bir sohbetimizde kendisine gelecekte parkın daha güzel olacağını, çünkü ağaçların büyüyeceğini söylemiştim. Beni uyardı haklı olarak ve dedi ki;

     ‘’Merkez Parktaki ağaçların büyümemesi ve uzamaması odaklı bir proje yaptık. Senin dediğin gibi olursa burası halkın değil, başka amaçlı kullananların mekanı olur demişti’’.. Zaman haklı çıkardı Bugün merkez Park varoşlara hitap etmesine karşın, hiçbir olumsuzluğun yaşanmadığı bir mekandır. proje doğrudur.

    Sayın Yıldıray ARIKAN’ın belediye binası projesi ve ağaç kesimi çok doğru ve yerinde bir karardır, kendisine o  bölge de oturan bir Adanalı olarak teşekkür ederim.

     Hülasa; Kamunun genel menfaati gerektiriyorsa ağaç da kesilir, korulukta ortadan kaldırılır. Bu konuları politika malzemesi yapmanın kimseye faydası olmaz. Aklı başında insanların çevre meselesiyle ilgilendiği bir Türkiye daha güçlü oacaktır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hasan Mert
29 Eylül 2013 Pazar 19:19
Çukurova Patika yolları
Allah aşkına belli başlı mahallerin dışındaki yolların hali köy yolu gibi. Taş mı parkemi nedir dökülüyor. Güzelyalı mahallesi yolları yayla yolları gibi. Pazar yerinin üstünü kapatmak kadar fuzuli bir icraat var mı? Biraz belediyecilik öğrenin
ESREF
29 Eylül 2013 Pazar 11:48
REKOR
BAŞKAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINDA 2 ADT BELEDİYE SARAYI YAPARAK TÜRKİYE REKORU KIRDI HERALDE EN İYİ YAPTIĞI İŞ HİZMET BİNALARI YAPTIRMAK.YOLLAR YILLARDIR BELİMİZİ BÜKTÜ.SEÇİM ZAMANI GÖZ BOYUYORLAR SEÇİM SONRASI BİR KÜREK ASFALTI GÖREMEYECEĞİZ.AMA BAŞKA BİNALAR YAPILMAYA DEVAM EDECEKTİR.HİÇ KUŞKUSUZ.
Salim
24 Eylül 2013 Salı 11:49
Büyük başkan
CHP'ye karşıyım amma başkana helal olsun iyi hizmet yaptı Allah razı olsun
Diğer Haberler
 • Devlet Bahçeli ifadeye çağrıldı13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:03
 • Mustafa Sarıgül hastaneye kaldırıldı06 Temmuz 2016 Çarşamba 12:19
 • Uyuşturucu operasyonu HDP'yi rahatsız etti02 Temmuz 2016 Cumartesi 21:19
 • 'Türkiye nereye gidiyor' tedirginliği!28 Haziran 2016 Salı 14:00
 • Başbakan'dan Rusya açıklaması: Gerekirse tazminat vereceğiz28 Haziran 2016 Salı 09:59
 • Başbakan Binali Yıldırım'dan İsrail açıklaması27 Haziran 2016 Pazartesi 15:57
 • 5 soruda MHP'deki kurultay krizi26 Haziran 2016 Pazar 12:33
 • Adana'dan Bahçeli'ye açık destek23 Haziran 2016 Perşembe 16:16
 • Sözlü'ye iade-i ziyaret23 Haziran 2016 Perşembe 16:02
 • Yılmaz: Paralel üçgen tanımam!23 Haziran 2016 Perşembe 11:50
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Adana Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim